• Z kart historii szkoły w Zabrniu

Przed utworzeniem w Zabrniu szkoły powszechnej, edukacja dzieci odbywała się w tzw. szkole zimowej. Jednym z nauczycieli w takiej szkole w Zabrniu Dolnym był Leon Tama, a w Zabrniu Górnym uczył m.in. Piotr Baran.
          Po 1918r. władze oświatowe II Rzeczypospolitej czyniły starania, by podnieść poziom oświaty na wsi, dlatego też powstała inicjatywa budowy szkoły w Zabrniu. Utworzony został Komitet Budowy, któremu przewodniczył Seweryn Dolański - właściciel ziemski z Grębowa. Budynek projektował inżynier-leśnik Stanisław Podczaszyński. Wykonawcami była grupa murtarzy z Grębowa. Przy budowie szkoły pomagali również mieszkańcy wsi Zabrnie. Uroczyste otwarcie 4-klasowej Szkoły Powszechnej w Zabrniu odbyło się 3 grudnia 1930r. Pierwszym nauczycielem a zarazem kierownikiem szkoły został Adam Tadeusz Warchoł. Nauka w szkole trwała 6 lat, po czym otrzymywało się świadectwo ukończenia szkoły powszechnej I-go stopnia. Do września 1939r. szkoła miała status IV- klasowej Szkoły Powszechnej.
                    Podczas okupacji niemieckiej prowadzone były w niej komplety tajnego nauczania. W czasie wyzwalania terenów Sandomierszczyzny przez Armię Czerwoną mieścił się w szkole szpital polowy dla żołnierzy radzieckich. Po wojnie szkoła wznowiła działalność funkcjonując nadal jako IV-klasowa Szkoła Podstawowa.
          W latach 1948-1951 zmienił się status szkoly na VII klasową. W 1968r. dokonano remontu i rozbudowy szkoły, która wzbogaciła się o 4 sale lekcyjne i szeroki korytarz przystosowany do ćwiczeń gimnastycznych, a w 1976r. wyposażona zosta w centralne ogrzewanie i bieżacą wodę. W 1996r. w związku z reformą oświaty w Polsce szkoła została przejęta przez Urząd Gminy w Grębowie. Było to bardzo ważne wydarzenie, gdyż w jego efekcie nastąpiła kolejna rozbudowa szkoły. W jej wyniku w 1997r. oddano do użytku dzieci salę gimnastyczną, a po odremontowaniu budynku, szkoła zyskała wygląd na miarę XXI wieku.
                    Od 1999r. w wyniku reformy systemu szkolnego placówka ma status VI-klasowej szkoły podstawowej. W grudniu z okazji 70-tej rocznicy powstania szkoła otrzymała imię Jana Pawła II. W 2005 roku szkoła otrzymała sztandar.
                   Od 1 września 2017 roku przywrócono ośmioklasową Szkołę Podstawową.

Dyrektorzy szkoły:

1930 - 1946   Adam Tadeusz Warchoł