• Wyniki konkursów

          • WYNIKI KONKURSÓW ZORGANIZOWANYCH W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM

            W ZABRNIU Z OKAZJI 250. ROCZNICY UCHWALENIA KEN

             

            Konkurs na prezentację multimedialną z okazji 250. rocznicy ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej:

            I miejsce: Daria Masternak, Joanna Tonderys, kl. 7

            II miejsce: Adrianna Wójcik, Dominika Dorociak, kl. 6

            III miejsce: Szymon Drozd, kl. 8

            III miejsce: Kacper Dul, Szymon Brzezowski, Karina Buczek, Łucja Impert, Jan Marszałek, kl. 5

             

            Konkurs literacki „PORTRET ULUBIONEGO NAUCZYCIELA / WYCHOWAWCY SŁOWAMI MALOWANY”:

            Kategoria klasy 4-6:

            I miejsce: Maja Jaśkiewicz, kl. 4

            II miejsce: Daniel Dul, kl. 4, Adrianna Wójcik, kl. 6

            III miejsce: Martina D’Andrea, kl. 5

            Kategoria klasy 7-8:

            I miejsce: Daria Masternak, kl. 7, Milena Furman, kl. 7

             

             Konkurs plastyczny „Moja szkoła  dziś i jutro”:

            Kategoria Przedszkole:

            I miejsce: Laura Chojnacka, Michalina i Blanka Bednarz

            II miejsce: Kacper Furman, Melania Wiącek

            III miejsce: Eliza Nabrzyska, Bartłomiej Stadnik

            Wyróżnienia: Oliwia Czerniec, Aurelia Saja, Grzegorz Szewc, Dawid Dul

            Kategoria klasy I-III:

            I miejsce: Aleksander Ossowski, kl. 1, Wojciech Łakomy, kl. 2

            II miejsce: Julia Giermaniuk, kl. 3, Maja Wilk, kl. 1

            III miejsce: Nikola Nabrzyska, kl. 1, Kornelia Impert, kl. 2

            Wyróżnienia: Bartłomiej Szewc, kl. 3, Kornelia Piotrowska, kl. 1, Maja Szczytyńska, kl. 1,

                                     Fabian Fietko, kl. 1, Julia Czerniec, kl. 3, Vanessa Polniak, kl. 1

          • Projekt edukacyjny

          • W roku szkolnym 2023/2024 dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz uczennica klasy VII przystąpiły do  udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym: Gramy Zmysłami. Głównym celem tego projektu  jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej.

            Projekt potrwa od października 2023 do maja 2024 roku.

            Zadania do wykonania:

            Październik- sensoryczny tor przeszkód

            Listopad- masa plastyczna

            Grudzień- sensoryczna choinka

            Styczeń- akademia smaku

            Luty- brudne zadanie

            Marzec- sensoryczna choinka

            Kwiecień- dźwięki wokół nas

            Maj- sensoryczne pudełko.

            Koordynatorami projektu są panie Małgorzata Furman i Monika Bernat- Rębisz.

          • Bieg w ramach obchodów 250. roczncy ustanowienia KEN

          • 11 października 2023r. w naszej szkole w ramach obchodów jubileuszu 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej odbył się bieg upamiętniający jej powstanie , w którym udział  wzięli uczniowie z kl. I-VII oraz dzieci z przedszkola. Rozegrane zostały dwie konkurencje: bieg sztafetowy kl. IV-VII, którego łączny dystans wyniósł 1773m, co symbolizuje rok utworzenia KEN, bieg sztafetowy kl. I-III na dystansie 250m  i bieg na dystansie 250m przez dzieci z przedszkola, co symbolizuje rocznicę powstania KEN. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za walkę i emocje pozostałym uczestnikom! Za udział w tym sportowym wydarzeniu uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor Iwony Weiss pamiątkowe medale, które powstały w szkolnej pracowni druku 3D, którą szkoła pozyskała w ramach programu #Labolatoria Przyszłości. Nad przebiegiem zawodów czuwała pani Marzena Machała.

          • Światowy Dzień Drzewa

          • 10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą tego ekologicznego święta jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, który w 1872 r. przekonywał: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Dzień Drzewa to coroczne święto na cześć drzew. W Polsce obchodzimy je od 2002 r. Jego celem jest podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia. Drzewa pełnią szalenie ważną rolę w ekosystemie naszej planety, bowiem wytwarzają one tlen i pochłaniają dwutlenek węgla.
            Uczniowie klasy II i III włączyli się w obchody ekologicznego święta. Na lekcjach pogłębiali wiedzę na temat drzew. Przypomnieli jakie są rodzaje drzew, ich budowę, jak zmieniają się w poszczególnych porach roku oraz poznali funkcje jakie pełnią w środowisku. Ważnym punktem lekcji była pogadanka na temat "Dlaczego należy dbać o drzewa?". Wiedza naszych uczniów okazała się na wysokim poziomie. Podsumowaniem ekologicznego wydarzania była wspólnie wykonana praca plastyczna pt. "Jesienne drzewo". Praca w grupie dostarczyła uczniom wiele radości, podział obowiązków i wspólne wykonanie zadania sprawiło, że wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem.
            Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości pozostaną im na długo, a troska o drzewa nie przeminie.


            Poniżej przedstawiamy wskazówki jak świętować Dzień Drzewa każdego dnia:
            •    Sadźmy drzewa na działkach, w ogrodach i wszędzie tam, gdzie będziemy mogli o nie zadbać. Jeżeli sadzić nie możemy – podlewajmy te zaniedbane i otoczmy je potrzebną im opieką.
            •    Nauczmy się je rozpoznawać i korzystajmy z ich darów. Każdy, kto przekona się, jak dobroczynny jest np. wywar z kwiatu lipowego, sam zacznie zauważać lipy wokół siebie. Poznać drzewa, umieć nazwać je po imieniu oznacza nie być na nie obojętnym!
            •    Oszczędzajmy papier – piszmy dwustronnie, wykorzystujmy wielokrotnie, jeżeli zaś nie da się uniknąć zasypujących nas ulotek – wykorzystujmy je praktycznie na tysiąc sposobów!
            •    Zbierajmy makulaturę! Czyńmy to z głową i strzeżmy papier przed zabrudzeniami, by mógł być naprawdę wykorzystany.
            •    Papierowa torebka wcale nie jest eko! Eko jest torba wielorazowa!
            •    Unikajmy produktów, których źródłem jest olej palmowy – pod uprawę palmy oleistej wycina się rocznie 2% lasów Indonezji.

          • Ogólnopolski Test Dysleksji

          • Masz trudności w szkole? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie zasad pisowni sprawia Ci duży kłopot?  A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze symptomy dysleksji.
            Jak to sprawdzić? Idealną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, organizowany w dniach 5-10.10.2023 r. Udział jest bezpłatny. Test można rozwiązać zarówno przez przeglądarkę, jak i w bezpłatnej aplikacji Zday dostępnej w Google Play oraz App Store. TEST
            Wypełnienie testu zajmuje nie więcej niż 10-15 minut, a uczeń od razu pozna swój rezultat. Będzie to przedstawione w procentach prawdopodobieństwo posiadania dysleksji opatrzone komentarzem wskazującym na Twoje trudności oraz sugerującym dalsze kroki. Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastąpi wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale może być sygnałem do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami. Dysleksji nie należy się obawiać ani wstydzić. U wielu znanych osób zdiagnozowano to zaburzenie i wyraźnie widać, że nie przeszkodziło im w zrobieniu spektakularnej kariery.
            Link do regulaminu: https://zday.pl/wp-content/uploads/2023/10/Regulamin-Ogolnopolski-Test-Dysleksji-2023-4.pdf

          • Akcja "Każdy inny - wszyscy równi"

          • Październik to od siedmiu lat miesiąc błyszczący na całym świecie zielonym kolorem nadziei w celu uświadomienia społeczeństwa i zwrócenia uwagi na osoby cierpiące na Mózgowe Porażenie Dziecięce, a także solidarności z nimi i ich rodzinami.
            W ramach akcji "Każdy inny - wszyscy równi" 6 października uczniowie naszej szkoły i dzieci z przedszkola wraz z nauczycielami zapoznali się z chorobą MPD i zaświecili na zielono. Dziękujemy wszystkim za ten drobny, a tak ważny gest!

          • Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki – robimy sok w Przedszkolu

          • „Kto soki pije, ten długo żyje!”
            Dzieci z Przedszkola wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a  najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Z myślą o pysznych witaminkach, dnia 05.10. 2023 roku Przedszkolaki wraz z paniami  postanowiły sprawdzić jak wyczarować pyszny sok  z marchewki,  jabłka oraz innych owoców bez dodatku cukru i konserwantów. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Następnie dzieci z pomocą pań wyciskały sok. Po skończonej pracy delektowały się jego smakiem. Nic nie zastąpi dawki witamin jaką dają owoce i warzywa, w dodatku zrobione własnoręcznie…Samodzielnie wykonany sok smakował dzieciom tak bardzo, że pozostawały po nim tylko i wyłącznie „marchewkowe wąsy”!
            Zdjęcia do obejrzenia w Galerii.

          • Ser w roli głównej - zajęcia w kl. III

          • Skąd się biorą dziury w serze? Dlaczego niektóre sery je mają, a inne nie? Na te pytania znają już odpowiedź uczniowie klasy III, którzy przez kilka lekcji zgłębiali wiedzę na temat mleka, bakterii i fermentacji. Poznali proces produkcji różnych gatunków serów oraz pracowników dbających o ich powstanie. Po zdobyciu wiedzy teoretycznej nadszedł czas na zajęcia praktyczne, czyli degustację dostępnych serów w naszych sklepach. Uczniowie przynieśli na lekcje różne gatunki m.in. żółte, homogenizowane, topione i białe. Jednocześnie obalili mit, że dziury w serach nie są sprawką mysz, a specjalnych kultur bakterii.

          • Europejski Dzień Sportu Szkolnego

          • W dniu 29.09.2023 r. dzieci oraz uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Zabrniu po raz drugi wzięli udział w wielkim, międzynarodowym święcie ruchu - „EUROPEJSKIM DNIU SPORTU SZKOLNEGO”. Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów, promowanie zdrowego stylu życia i dobrych nawyków, uświadomienie, że sport jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.
            W tym dniu wszyscy uczniowie szkoły przeżyli wspólnie czas na grach i zabawach ruchowych, jednocześnie promując aktywność fizyczną i zdrowie. Najmłodsi ćwiczyli w szkole z Akademią Krokieta i Lamy, poznając zwyczaje i język angielski. Na świeżym powietrzu brali udział w takich aktywnościach ruchowych jak: pokonywanie toru przeszkód, ścieżki zdrowia, skokach w worku, zabawach z kostką ruchową i chustą animacyjną. Najstarsi uczniowie szkoły rozegrali mecze piłki nożnej i siatkówki.
            Koordynatorami tego wydarzenia były panie: Marzena Machała i Joanna Szewc.

          • Udział w kampanii "Przytul się do drzewa"

          • Nasza szkoła w ramach projektu "EKO-SZKOŁA" dołączyła do Ogólnopolskiej Kampanii "Strażnicy Lasów - PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA" która ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach jednocześnie uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru.
            Spacer po lesie, przytulanie się do drzew zdecydowanie redukuje stres, relaksuje i pozytywnie nastraja. Dąb dodaje nam moc i wiarę we własne siły, pomaga odzyskać spokój oraz pobudza kreatywność. Zaś drzewo o białej korze przynosi szczęście i dobre zdrowie.
            Koordynatorem wydarzenia była pani Agnieszka Gortych.

          • Europejski Dzień Języków

          • W dniu 28.09.2023r. uczniowie klas 1-3 realizowali Ogólnopolski Projekt Edukacyjny z Okazji Europejskiego Dnia Języków. Głównym celem tego dnia jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
            W tym roku uczniowie zapoznali się z ciekawostkami językowymi w prezentacji przygotowanej przez Didacto Polska. Poznali alfabet, poćwiczyli łamańce językowe oraz jak przywitać się w językach obcych. Korzystając ze skanera do kodów kreskowych, mogli usłyszeć dany język. Następnie uczniowie dostali flagi państw, które pięknie pomalowali i z których stworzyli girlandy na sznurku. Piękny łańcuch został zawieszony na korytarzu szkolnym. Dziękujemy za pomoc Pani Monice Bernat- Rębisz oraz Pani Paulinie Nowak przy realizacji projektu.
            Pamiętajmy, że uczenie się języków daje wymierne korzyści ludziom zarówno młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno na naukę języków i korzystanie z możliwości, jakie ta nauka stwarza.
            Koordynator akcji: Joanna Drozd

          • Wycieczka

          • 26 września br uczniowie klas VI-VIII wraz z nauczycielami panią Ewą Nowicką i panią Agnieszką Gortych wybrali się do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Hadlach Szklarskich znajdującego się na malowniczym Pogórzu Przemysko-Dynowskim.
            Pierwszą atrakcją wycieczki był godzinny przejazd kolejką wąskotorową w otoczeniu pięknej natury. Punktem kulminacyjnym przejażdżki stał się wjazd wagoników do ciemnego tunelu, który dostarczył naszym uczniom wiele pozytywnych wrażeń, nikt nie był w strachu, jednak okrzykom nie było końca. Następnie autokar dowiózł uczestników do punktu docelowego, którym był Pałac w Hadlach Szklarskich. Na miejscu czekało mnóstwo atrakcji. Uczniowie swoją przygodę rozpoczeli od spaceru po sensorycznym ogrodzie. Kolejno udali się na warsztaty kulinarne podczas których mieli możliwość poczuć się jak prawdziwi kucharze. Samodzielnie wykonali pizze z ulubionymi składnikami, którą po upieczeniu skonsumowali. Nic tak świetnie nie smakuje, jak samodzielnie wykonany posiłek od początku do końca. Uczestnicy mieli również do dyspozycji kręgielnie, strzelnicę i ściankę wspinaczkową. Po intensywnych grach i zabawach wszyscy udali się na obiad do pięknego pałacu. Słoneczna pogoda sprzyjała spacerowaniu również wokół pobliskiego stawu.
            W drodze powrotnej uczestnicy zatrzymali się w Łancucie na lody i zakup drobnych pamiątek.
            Wyjazd dostarczył wszystkim wiele radości i nowych doświadczeń. Zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili późnym wieczorem do domu.

          • Zdalna szkoła

          • Informacja z monitorowania i zapewnienia utrzymania trwałości projektu oraz raport o stanie technicznym sprzętu- grant „Zdalna Szkoła” , ''Zdalna Szkoła+''. 

            Gmina Grębów  wsparła naszą szkołę przekazując 6 laptopów zakupionych w ramach projektu "Zdalna Szkoła + wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020. Następnie w ramach programu „Zdalna Szkoła” pozyskaliśmy 4 laptopy. Łącznie otrzymaliśmy 10 laptopów. 
            Realizacja projektu przebiega bez zakłóceń, zgodnie z założeniami projektu.
            Rodzice są informowani o możliwości użyczenia laptopów dzieciom podczas nauki zdalnej. Sprzęt pozwala uczniom na realizowanie zdalnego nauczania, podczas gdy sytuacja rodzinna i materialna uniemożliwia aktywne włączanie się w codzienne zajęcia szkolne.
            Obecnie laptopy są wykorzystywane podczas zajęć pozalekcyjnych rozwijających – w klasach I-III, V-VI ( 40 uczniów)  w pracowni Laboratoria Przyszłości.

          • Projekt edukacyjny

          • W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła będzie realizować Ogólnopolski Projekt Eduklacyjny "EKO-SZKOŁA".
            Główne cele projektu to:
            1. Kształtowanie u uczniów postawy ekologicznego Polaka, Europejczyka i obywatela świata, aby poprzez zmianę własnych nawyków życia codziennego, przeciwdziałać degradacji środowiska;
            2. Poszerzanie wiedzy uczniów o tematy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem konsekwencji degradacji środowiska dla życia i zdrowia człowieka;
            3. Podjęcie działań na rzecz realizacji „Celów Zrównoważonego Rozwoju”;
            4. Pobudzanie uczniów do aktywnego działania na rzecz środowiska przyrodniczego;
            5. Poznawanie środowiska lokalnego, w tym miejsc objętych ochroną (np. parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody) oraz lokalizację pomników przyrody w najbliższej okolicy, co pozwala uczniowi zachwycić się pięknem otaczającej przyrody, a także wyzwolić refleksję o konieczności jej ochrony;
            6. Stworzenie sieci placówek z całej Polski, które współpracują w celu promowania postaw proekologicznych uczniów.
            Obszary tematyczne do zrealizowania:
            1) Czysta i dostępna woda
            2) Zdrowe i czyste powietrze
            3) Przeciwdziałanie zmianom klimatu
            4) Odnawialne źródła energii
            5) Ekologiczny transport i podróże
            6) Zielona przestrzeń wokół
            7) Ochrona bioróżnorodności
            8) Zdrowa i ekologiczna żywność
            9) Odpowiedzialna konsumpcja
            10) Gospodarowanie odpadami.

            Projekt koordynują panie: Halina Gortych i Agnieszka Gortych.

          • Ognisko integracyjne kl. IV i V

          • W dniu 21 września 2023r. w naszej szkole odbyło się ognisko integracyjne, w którym uczestniczyli uczniowie klasy IV i V. Celem tego wydarzenia było stworzenie okazji do integracji uczniów obu klas oraz wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Ognisko zostało zorganizowane przez nauczycieli oraz rodziców naszych uczniów. Miejsce nieopodal budynku szkoły zostało odpowiednio przygotowane. Ognisko było jednym z głównych punktów spotkania integracyjnego. Uczniowie mieli okazję razem z nauczycielami i rodzicami rozpalić ognisko, co dostarczyło im wiele radości i emocji. Dla uczestników ogniska przygotowano kiełbaski, które można było samodzielnie upiec. To była doskonała okazja, by wspólnie spędzić czas i jednocześnie bawić się. Uczniowie klasy IV i V przygotowali również występ „Mam talent” Pięknie zaprezentowali swoje umiejętności sportowe i taneczne.
            Ognisko integracyjne klasy IV i V okazało się wielkim sukcesem. Uczniowie mieli okazję nie tylko dobrze się bawić, ale także lepiej się poznać. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i rodziców, udało się stworzyć przyjazną i wspierającą atmosferę. Wydarzenie to przyczyniło się do budowania więzi między uczniami oraz wzmocniło poczucie wspólnoty w naszej szkole.
            Mamy nadzieję, że to ognisko integracyjne to tylko początek naszych wspólnych działań, które będą sprzyjać integracji uczniów klas IV i V.

          • Innowacja

          • Uczniowie klas IV-V Zespółu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrniu w roku szkolnym 2023/2024 realizują innowację pedagogiczną pn. „Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Kreatywna Matematyka”.
            Głównym celem innowacji pedagogicznej jest pomysłowe podejście do edukacji matematycznej poprzez wielozmysłowe poznawanie świata liczb, figur geometrycznych, działań oraz zagadnień matematycznych. W ramach innowacji przewidziane jest osiem modułów do zrealizowania:
            Październik – „Matematyka w przyrodzie”
            Listopad – „Matematyka wokół nas”
            Grudzień – „Geometria ukryta w zabawie”
            Styczeń – „Matematyczne układanki”
            Luty – „Sensoryczna matematyka”
            Marzec – „Matematyczne kodowanie”
            Kwiecień – „Matematyka z jajem”
            Maj – „Klocki matematyczne”
            Nauczyciel prowadzący innowację może zmieniać kolejność wykonywania modułów. 

          • Planowane działania z okazji 250. rocznicy powstania KEN

          •  

            OBCHODY 250. ROCZNICY POWSTANIA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

            w  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabrniu

            CELE:        
            - rozwijanie i pogłębianie zainteresowań przeszłością;- wzmacnianie więzi z narodem, jego historią;- umacnianie postawy patriotycznej;
            - rozbudzanie szacunku do tradycji narodowych;- kształtowanie wrażliwości  plastycznej i literackiej
            - zachęcanie uczniów do twórczego uczestniczenia w życiu szkolnym i społecznym;- integracja społeczności szkolnej (uczniów oraz ich  rodziców) , a także pokazanie możliwości płynących z umiejętnego posługiwania się multimediami.

          • Konkurs

          • Serdecznie zapraszamy do udziału w Szkolno-Parafialnym Konkursie Plastycznym o bł. Karolinie Kózkównie i św. Stanisławie Kostce.

            Szczegóły w zakładce "Konkursy".

          • Ognisko integracyjne klas VII i VIII

          • Wrześniowe, ciepłe popołudnia sprzyjają organizowaniu integracyjnych spotkań na świeżym powietrzu. Dobrą ku temu okazją są ogniska klasowe, których urządzanie jest już tradycją naszej szkoły. 15 września uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w ognisku, które zorganizowano na szkolnym placu. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się od pieczenia kiełbasek oraz ziemniaków. Podczas spotkania panowała miła atmosfera. Uczniowie siedząc wokół ogniska wesoło rozmawiali na różne tematy. Nie zabrakło też aktywnego spędzania czasu wolnego, uczniowie grali w piłkę nożną, bawili się w „chowanego”, korzystali z siłowni i placu zabaw. Przyjemne spędzone popołudnie na grach i zabawach w gronie rówieśników sprzyjało integracji zespołów klasowych.