Wychowanie do życia w rodzinie
Przedmiot wychowanie do życia w rodzinie jest dość specyficznym przedmiotem. Realizowany jest on od klasy IV szkoły podstawowej do klasy VIII.
Zajęcia uwzględnione są w planie lekcji w I lub II semestrze, jako pierwsza lub ostatnia godzina lekcyjna.
Program nauczania obejmuje 14 godzin w ciągu roku szkolnego: w tym 9 spotkań wspólnych dla całej klasy oraz po 5 spotkań oddzielnie dla grupy dziewcząt i chłopców. Naprzemiennie w kolejnych tygodniach. Informacja o zajęciach zamieszczana jest w dzienniku Vulcan w planie oddziału.
Zajęcia edukacyjne Wychowanie do życia w rodzinie nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję do następnej klasy ani na ukończenie szkoły przez ucznia. Udział w zajęciach odnotowuje się na świadectwie wpisem uczestniczyła /uczestniczył. Przedmiot wychowania do życia w rodzinie jest przedmiotem bez ocen, dzięki czemu uczniowie mają większą śmiałość do odwagi wypowiedzi i zadawania pytań związanych z rozwojem, dojrzewaniem czy seksualnością człowieka. Treści przekazywane są w sposób adekwatny i dostosowany do rozwoju ucznia.
Na zajęciach WDŻ podejmowane są nie tylko tematy związane z seksualnością człowieka, ale także tematy związane z wartością rodziny - jej zadaniami, rolą poszczególnych członków.
Podejmowane są zagadnienia związane z przyjaźnią, koleżeństwem, samowychowaniem, pielęgnowaniem własnych zainteresowań, rozwojem i wzrostem. Mówimy o dzisiejszych zagrożeniach, płynących z różnych źródeł, uzależnieniach i ich konsekwencjach. Poznajemy zasady savoir - vivre a także mówimy o tolerancji i szacunku do każdego człowieka, szczególnie rówieśnika w szkole. Tematy zajęć dostosowane są na danym poziomie do możliwości percepcyjnych uczniów.Nowa podstawa programowa WDŻ została podzielona na sześć działów tematycznych:
1.Rodzina
2.Dojrzewanie
3.Seksualność człowieka.
4.Życie jako fundamentalna wartość.
5.Płodność.
6.PostawyTreści zawarte w podstawie programowej zostały rozbudowane i uszczegółowione.
Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, jeżeli jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację z udziału ucznia w zajęciach.
Wzór rezygnacji znajduje się w plikach i u nauczyciela WDŻ.Uczniowie, których rodzice nie zgłosili pisemnej rezygnacji są zobowiązani do obecności na wszystkich lekcjach!
Na zajęciach korzystamy z wielu materiałów, bazując na podstawie programowej Wędrując ku dorosłości i wielu innych książkach.
Programy nauczania w poszczególnych klasach:
Oswiadczenie_o_rezygnacji_zajec_WDZ.docx
Szczegółowych informacji może udzielić nauczycielka wychowania do życia w rodzinie pani Joanna Szewc.