Laboratoria Przyszłości
Nasza szkoła bierze udział w Programie Laboratoria Przyszłości, który jest inicjatywą edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do klas I-VIII. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 30 000,00 zł na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Programu w naszej szkole zaplanowano 4 godziny tygodniowo zajęć rozwijających z wykorzystaniem pozyskanego sprzętu.
W ramach rządowego programu Laboratorium Przyszłości nasza szkoła zakupiła następujący sprzęt:
- Drukarka 3D Banach School z pakietem dydaktycznym
- Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1
- Aparat fotograficzny Sony RX100 III
- Gimbal do smartfona
- Mikrofon kierunkowy Saramonic Vmic-Mini
- Mikroport Saramonic Blink 500 B1
- Statyw do aparatu i kamery
- Zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką
- Bee-bot
- Blue-Bot
- Robot terenowy
- Robot Photon EDU
- Klocki Gigo - park rozrywki
- Klocki Gigo - warsztat robotyki
- Klocki Gigo - energia wiatrowa
- Klocki Gigo - energia wodna
- Klocki Gigo - energia słoneczna
- Klocki Gigo - robot
- LEGO Education SPIKE Prime- zestaw podstawowy
- Zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami RFID Starter Kit
- Zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami Starter Kit- rozszerzenie
- Zestaw elektroniczny 750
- Teleskop astronomiczny
- Filament do drukarki 3D - szary
- Filament do drukarki 3D - niebieski
- Filament do drukarki 3D - czerwony
- P krzesło nr 6 - aluminium - buk
- Stół Mila 120x80 rozm. 6, 6os., stelaż aluminium, blat brzoza, obrzeża ABS, narożniki proste
- Grande - zestaw 36
Wrzesień 2022Uczniowie naszej szkoły rozpoczęli przygodę w programie #LabolatoriaPrzyszłości . Podczas zajęć wrześniowych na zajęciach rozwijających zapoznali się ze sprzętem, analizowali instrukcje obsługi zakupionych urządzeń, aby optymalnie i bezpiecznie wykorzystywać je w trakcie zajęć.
Październik 2022
Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków dlatego uczniowie klasy IV wyruszyli do pobliskiego lasu obserwować zmiany, jakie zaszły wraz z nadejściem nowej pory roku – Jesieni. W tym dniu pogoda była wyjątkowa piękna. Była to doskonała okazja na wykorzystanie aparatu fotograficznego SONY RX100 III z funkcją nagrywania oraz stabilizator ułatwiający nagrywanie filmów, robienie zdjęć – gimbal. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem uczyli się obsługi aparatu fotograficznego który ma bardzo wiele funkcji, uczyli się robić zdjęcia oraz nagrywać filmiki. Nauczyli się także obsługiwać gimbal który okazał się bardzo pomocny do nagrywania filmów i robienia zdjęć. Po powrocie do szkoły podziwialiśmy wykonane zdjęcia na tablicy multimedialnej.
Listopad 2022
Prowadzone były zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego Spike Prime oraz Lego Education. Zajęcia z wykorzystaniem zestawu Lego Education SPIKE- doskonalą zdolności twórcze, uczą rozwiązywania problemów, ćwiczą elastyczne myślenie, uczą budowania skutecznych strategii, kształtują wiarę w siebie, zaufanie, samokontrola, wytrwa
łość, zrozumienie. Przez ten miesiąc uczniowie zbudowali robota treningowego bazowego i uczyli się go programować. Zmieniali wartości parametrów tak, aby robot poruszał się po linii, kwadracie, omijał przeszkody. Poznali czym jest czujnik odległości i skrypty programistyczne w aplikacji dedykowanej Lego Spike Prime. Była to doskonała nauka i zabawa! Grudzień 2022W grudniu w ramach zajęć koło nowych technologii pracę nad kolejnym projektem robotów. Tym razem powstają PODNOŚNIKI z klocków GIGO. Okazuje się, że budowa nawet prostych konstrukcji może okazać się trudna. Wystarczy jeden nieprawidłowo wpięty klocek, a robot nie będzie prawidłowo działać.Zestaw umożliwia budowę wielu modeli, prawdziwie działających maszyn, którymi można samodzielnie sterować. Daje również nieograniczone możliwości budowy dowolnych modeli urządzeń. Setki elementów pozwalają na konstruowanie wszelkiego rodzaju modeli, od najprostszych do bardzo rozbudowanych, wielofunkcyjnych robotów. Zestawy pomagają uczniom rozwijać funkcje motoryczne i logiczne, kreatywność, myślenie przestrzenne i wyobraźnię. Dzięki nim uczą się, jak doprowadzać do końca każde zadanie jakiego się podejmują. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom, które łączą zabawę z nauką dzieci kształcą umiejętność rozwiązywania problemów. Wiedza zdobyta w czasie pracy z zestawami Gigo jest praktyczna i do wykorzystywania w życiu codziennym. Praca z zestawem rozwija logiczne myślenie i kreatywność poprzez budowanie różnych typów robotów.Zestaw przeznaczony jest zarówno do pracy w grupie, jak i indywidualnej. Poziom zestawu jest zaprojektowany tak, by stopień trudności wzrastał i łączył program nauczania z życiem codziennym.
4Styczeń 2023
Na zajęciach uczniowie tworzyli różne projekty z wykorzystaniem zestawu elektronicznego Boffin I 750. Zestaw składa się z 80 elementów z których można konstruować różne projekty zarówno ze schematów dołączonych do zestawu, a także autorskie. Podstawa wszystkich projektów jest siatka, na której komponuje się poszczególne elementy.
6Luty 2023
W ramach „Laboratorium Przyszłości” zakupiona została w naszej szkole drukarka 3D Dzięki temu uczniowie zaczęli stawiać pierwsze kroki w druku 3D.
Drukowanie 3D – to inaczej drukowanie przestrzenne, które polega na wytwarzaniu fizycznego obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału zwanego filamentem. Drukowanie to staje się coraz bardziej powszechne i z rozmachem wkracza do naszego życia. Obecnie – druk 3D pozwala stworzyć zwyczajne przedmioty , takie jak kubki, zabawki, figurki ale też można wykonać części różnych urządzeń. Na początku poznali program Tinkercad – służący do modelowania przestrzennego. Tworzyli tam swoje pierwsze projekty tj. breloki ze swoim imieniem czy walentynkowe serca. Modelowanie bardzo się im spodobało, szczególnie jeżeli mieli możliwość wydrukowania swojego projektu. Nie wszystko udawało się za pierwszym razem, ale dzięki temu uczniowie mogli eksperymentować z pomysłami i wyciągać logiczne wnioski.
4Marzec 2023
Podczas zajęć stworzyliśmy mini studio fotograficzne, a stosując technikę green screen i darmową aplikację Chromavid mogliśmy przenieść się w inny wymiar.
6Kwiecień 2023
Podczas zajęć wykorzystano zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami Ardurino RFID Starter Kit , w którym znajdują się elementy elektroniczne takie jak: diody, przyciski, wyświetlacze i wiele innych komponentów. Uczniowie budowali układy z diodami wykorzystując płytkę stykową, która to pozwala tworzyć projekty bez konieczności lutowania. Na płytce umieszczono diody w trzech kolorach: żółtym, niebieskim i czerwonym oraz przycisk do regulowania. Pierwszy efekt pracy za nami – powstał projekt z wykorzystaniem diod led symulujący sygnalizację policji oraz projekt symulujący sygnalizację świetlną. Uczniowie ćwiczyli samodzielność i majsterkowanie oraz kształtowali wiarę we własne możliwości.
3Maj 2023
Podczas zajęć uczniowie poznają i eksperymentują z klockami Gigo - "Źródła energii odnawialnej", tj. energię wiatru, wody i słońca. Uczniowie zbudowali mi.in model koparki, napędzanej energią wody. Wykorzystali do tego celu klocki z serii "Green Energy". Pracując w niewielkich grupach uczyli się pracy zespołowej i wspólnie odkrywali prawa fizyki. W klasie wybuchła ogromna radość, gdy po wielu próbach, poprawianiu błędów i niedociągnięć, maszyna ruszyła, napędzana energią wody!
Czerwiec 2023
W ramach projektu „Laboratoria Przyszłości” zostały zakupione roboty: między innymi robot Photon, który wzbudza ogromne zainteresowanie wśród uczniów, szczególnie klas młodszych, a także blue- bot, bee- bot i robot terenowy. Na zajęciach rozwijających uczniowie klas I-III rozpoczęli przygodę z robotem Photon. Photon jest interaktywnym robotem, który poprzez zabawę wprowadza w świat programowania i robotyki. Pokazuje najnowsze technologie oraz rozwija logiczne myślenie i kreatywność. Nauka programowania to prawdopodobnie jedna z najważniejszych umiejętności, które przydadzą się naszym dzieciom w przyszłości.
Wykorzystanie zakupionych pomocy dydaktycznych oraz sprzętu
w roku szkolnym 2023/2024
W roku szkolnym 2023/24 kontynuujemy realizację zajęć z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zakupiony sprzęt wspiera nas w pracy nad rozwojem kompetencji kluczowych XXI wieku naszych uczniów.
Uczniowie klasy V i VI uczęszczający na zajęcia rozwijające "Koło nowych technologii" mogli samodzielnie budować obwody zgodnie z załączonymi schematami, powtarzając symbole elementów w obwodzie, rozpoznawała połączenie szeregowe i równoległe odbiorników na schematach i w praktyce oraz eksperymentalnie sprawdzała funkcję omawianych połączeń. Uczniowie tworząc obwody według własnego pomysłu wykazali się nie tylko umiejętnością współpracy w grupie, ale także wyjątkową kreatywnością i pomysłowością.
Podczas zajęć z robotyki uczniowie klasy I utrwalali dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Na zajęciach został wykorzystany robot Photon i mata edukacyjna zakupione w ramach projektu.
1Na lekcji techniki uczniowie klasy VI poznawali świat elektryczności. W jaki sposób? Otóż, wykorzystując materiały z projektu "Laboratorium Przyszłości", konstruowali obwody elektryczne. Dla osób niezaznajomionych z tematem, obwód elektryczny to nic innego jak układ elementów tworzących zamkniętą drogę dla przepływu prądu elektrycznego.
Podczas zajęć powstawały różnorodne układy, takie jak szeregowe i równoległe, a także eksperymentowano z różnymi kombinacjami elementów. To wspaniałe doświadczenie nie tylko pomaga zrozumieć podstawy elektryczności, ale także rozwija umiejętności techniczne oraz kreatywne podejście do nauki.
Dzięki takim praktycznym zajęciom uczniowie mogą lepiej zrozumieć świat nauki i technologii, a także rozwijać się w różnych dziedzinach. Gratulujemy naszym uczniom za zaangażowanie i ciekawość!
2Uczniowie z klasy VI na zajęciach rozwijających "Koło nowych technologii" wykorzystali klocki LEGO Education SPIKE Prime do budowania i programowania konstrukcji i robotów. Do tego celu potrzebna jest znajomość programowania w Scratchu, z czym uczniowie dobrze sobie poradzili. Lekcje z klockami lego rozwijają umiejętności konstrukcyjne oraz kreatywność.