• Nasz Patron - Jan Paweł II

        • Jan Paweł II - nasz patron

                        Karol Wojtyła urodził się w dniu 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Jego rodzicami byli Emilia z Kaczorowskich i Karol Wojtyła - oficer armii polskiej. Lata dzieciństwa spędzał u boku rodziców, ale gdy miał 9 lat i uczęszczał do III klasy szkoły powszechnej, szczęście domu rodzinnego zakłóciła śmierć matki. Kolejnym smutnym doświadczeniem, jakie życie przyniosło młodemu Karolowi, była śmierć jedynego brata Edmunda- lekarza, który zaraził się szkarlatyną od swoich pacjentów.
          Jako uczeń był bardzo pilny i sumienny, czego dowodem może być świadectwo maturalne, na którym znalazły się same bardzo dobre oceny. Po maturze przeniósł się z ojcem do Krakowa, by rozpocząć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale filologii polskiej.
          Obdarzony dobrymi warunkami aktorskimi, zaangażował się w przedsięwzięcia krakowskiego Teatru Rapsodycznego, występując głównie w inscenizacjach wielkich dramatów romantycznych. W tym okresie pozostawał w bliskim kontakcie z wielką postacią polskiego teatru- Juliuszem Osterwą.
          Na jego życiu wielkie piętno wycisnęła II wojna światowa. Podczas okupacji pracował jako robotnik zakładów chemicznych Solvay oraz w kamieniołomach w Zakrzówku. W 1941 roku zmarł ukochany ojciec. Karol postanowił wtedy rozpocząć studia teologiczne, a w 1942 roku wstąpił do tajnego seminarium duchownego.

                        Na kapłana został wyświęcony 1 listopada 1946 roku. Po uzupełniających studiach teologicznych w Rzymie, objął wikariat we wsi Niegowić i jednocześnie przygotowywał rozprawę doktorską. Wkrótce rozpoczął pracę duszpasterską wśród młodzieży akademickiej w Krakowie. W 1953 roku podjął pracę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie był wykładowcą filozofii i etyki.
          W roku 1958 został biskupem pomocniczym, a w sześć lat później - arcybiskupem krakowskim. W 1967 roku papież Paweł VI mianował go kardynałem. Aktywnie uczestniczył w obradach II Soboru Watykańskiego, wnosząc osobisty wkład w zredagowanie jego zasadniczych dokumentów. U boku Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, uczestniczył w obchodach tysiąclecia chrztu Polski.
                        W 1971 roku brał udział w beatyfikacji Ojca Maksymiliana Kolbe w Rzymie. Był członkiem konklawe, które w 1978 roku wybierało nowego papieża Jana Pawła I. 16 października 1978 roku świat wstrzymał oddech. Zebrani na konklawe kardynałowie po raz pierwszy od 456 lat wybrali na papieża nie - Włocha. Karol Wojtyła przyjął imię: Jan Paweł II. Wiedziano o nim tylko tyle, że pochodzi z Polski, kraju rządzonego przez komunistów. Wkrótce okazało się, że nowy papież to postać niezwykła. Zadziwił świat swoją bezpośredniością, poczuciem humoru i sprawnością fizyczną. Jego pierwsza pielgrzymka do kraju w roku 1979 w istotny sposób przyczyniła się do przemian społeczno- politycznych w Polsce.
          13 maja 1981 roku świat obiegła przerażająca wiadomość. Na placu św. Piotra w Rzymie miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Cudownie ocalony, przebacza swemu niedoszłemu zabójcy, odwiedzając go w więzieniu.
                       W swoich pielgrzymkach odwiedził niemal wszystkie kraje świata. W Polsce był siedmiokrotnie. Wzywa do nawrócenia, pokuty i poprawy życia. Jest papieżem ekumenicznym, dąży do zjednoczenia wszystkich chrześcijan i prowadzi dialog z przedstawicielami różnych wyznań. Nieustannie wzywa też do zaprzestania wojen i przypomina o konieczności przestrzegania praw człowieka.
          W każdą niedzielę z okna biblioteki watykańskiej namiestnik Chrystusa odmawia wraz z wiernymi modlitwę Anioł Pański. Ważnym wydarzeniem jest błogosławieństwo, którego papież udziela dwa razy w roku Urbi et Orbi ( miastu i światu).Papież dokonuje beatyfikacji- czyli ogłoszenia świętości życia sługi bożego, który już nie żyje. Co roku przewodniczy Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Z inicjatywy papieża co dwa lata odbywają się światowe spotkania młodzieży, w których on sam uczestniczy. Jan Paweł II jest 264 z kolei następcą Jezusa Chrystusa na ziemi. To największy dziś w świecie autorytet moralny i religijny. Stawia w centrum uwagi człowieka i jego godność. Tę troskę wyraża zarówno w oficjalnych dokumentach, jak i w bezpośrednich kontaktach z ludźmi. Przede wszystkim- podczas cotygodniowych audiencji generalnych dla pielgrzymów w Watykanie oraz w czasie często podejmowanych podróży apostolskich.