• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        • Nasza szkoła z sukcesem przystąpiła do realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki programu rządowego  w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”

          Wniosek złożony przez szkołę przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym szkoła uzyskała rządowe finansowe wsparcie w wysokości 3750,00 zł.   

          To program realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

          Cel główny Programu #NPRC2.0  to  poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy; wspieranie między innymi szkół podstawowych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów poprzez:
          -promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzież;
          - zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami;
          - zakup nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej;
          - realizację działań promujących czytelcnictwo.

          Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabrniu: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zabrniu oraz Samorządowe Przedszkole w Zabrniu przedstawiają realizację planowanych działań, które promują i wspierają rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz działań, które wskazują na współpracę w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną.
          Koordynatorem działań jest pani  Anna Płoskoń oraz pani Ewa Nowicka. 

          Działania czytelnicze w ramach realizacji programu wieloletniego - „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – Priorytet 3. Kierunek interwencji 3.2. przebiegały następująco: 

          1. Udostępnianie zbiorów, pomoc w wyborach czytelniczych, tworzenie warunków do poszukiwania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł. 

          2. Przygotowanie, indywidualne rozmowy, diagnozowanie potrzeb czytelniczych. 

          3. Organizowanie różnorodnych działań rozwijających wrażliwość czytelniczą i kulturową w formie konkursów i akcji czytelniczych: 

          Akcja czytelnicza: 

          CZYTELNIK MIESIĄCA - po upływie każdego miesiąca zostają wygenerowane wszystkie wypożyczenia każdego aktywnego czytelnika biblioteki. Lista czytelników, którzy mieli  najwięcej wypożyczeń i przeczytanych książek, jest publikowana co miesiąc na gazetce szkolnej. Koordynator- pani Ewa Nowicka. 

          Akcja czytelnicza na Dzień Pluszowego Misia: 
          W ramach zajęć z okazji Dnia Pluszowego Misia przedszkolaki oraz uczniowie z klas I-III poznali krótką historię pluszowego misia oraz książki, których bohaterem literackim jest pluszowy miś. W ten sposób dzieci mogły zapoznać się z historią Kubusia Puchatka oraz innych misiów, bohaterów książek i filmów oraz poczytać sporo mądrości życiowych wypowiedzianych przez Puchatka. Koordynatorzy: Halina Gortych, Małgorzata Furman, Joanna Szewc. 

          Konkurs recytatorski we współpracy z TDK w Tarnobrzegu: 
          Uczestnictwo w regionalnych eliminacje do Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci pod hasłem „Uśmiechnięte wiersze i wesołe piosenki…” . Przedmiotem konkursu była twórczość znaczących i wybitnych autorów, piszących dla dzieci, których utwory sprawiają, że młodzi ludzie z przyjemnością sięgają po lekką, wesołą i zabawną literaturę. Koordynator działań: pani Halina Gortych. 

          Konkurs literacki: 
          „Portret ulubionego nauczyciela / wychowawcy słowami malowany”. Adresatami konkursu są uczniowie klas 4-8 Zespołu Szkolno- Przedszkolnego. Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zabrniu. 

          CELE KONKURSU  

          1. Inspirowanie uczniów do aktywności twórczej, rozwijania talentów literackich, rozbudzania wyobraźni oraz kreatywności.  

          2. Propagowanie piękna języka polskiego.  

          3. Rozbudzanie zainteresowań twórczością literacką.  

          4. Promowanie utalentowanych literacko uczniów. 

          Koordynatorzy: Janina Sobowiec, Anna Płoskoń. 

          Konkurs plastyczny: LITERACKIE PEJZAŻE- konkurs plastyczny jest skierowany dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrniu w dwóch grupach wiekowych: 

          I grupa wiekowa- klasy 0- IV 

          II grupa wiekowa- klasy V-VIII 

           Cele konkursu: 

          • kształtowanie wrażliwości odbioru utworów literackich 

          • rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności 

          • wzmacnianie wiary we własne możliwości 

          • rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych 

          Koordynatorzy: Anna Płoskoń, Monika Bernat- Rębisz, Joanna Szewc. 

          Konkurs literacki: 
          KARTKA Z PAMIĘTNIKA MOJEJ BABCI/DZIADKA PT. „MÓJ DZIEŃ W  SZKOLE”- konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas od IV do VIII . Zadaniem uczestników jest napisanie  pracy literackiej w formie kartki z pamiętnika nawiązującej tematycznie do życia szkolnego babć i dziadków. Koordynator: Anna Płoskoń, Monika Bernat- Rębisz. 

          Akcja czytelnicza starsi czytają młodszym: STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM- uczniowie z klasy VI  czytają przedszkolakom oraz uczniom klas I-II wybrane przez siebie książki i bajki. Ponadto organizują dla swoich młodszych koleżanek i kolegów zajęcia związane z przeczytaną książką (np. tworzenie ilustracji do przeczytanego utworu). Koordynator działań: Agnieszka Gortych 

          Tworzenie gazetki ściennej: PATRONI ROKU 2023- uczniowie klas starszych (V-VIII) poszukują oraz przygotowują materiały i informacje na temat Patronów Roku 2023 ustanowionych przez Sejm. Uczniowie mają okazję dowiedzieć się więcej i podzielić się swoją wiedzą z innymi na temat uhonorowanych, którymi zostali: Pamięć Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego, Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Wisława Szymborska. Koordynator działań- Ewa Nowicka. 

          Planowane działania skupiają się na kształtowaniu postawy otwartości na to, co nowe, ciekawości świata, odkrywania tego, co nieznane, a narzędziem do realizacji tych zamierzeń ma być książka.  
          Program działań promujących czytelnictwo adresowany jest do wszystkich uczniów naszej szkoły i  uwzględnia zarówno przedsięwzięcia kierowane dla konkretnej grupy wiekowej, jak i ma za zadanie integrować najmłodszych ze starszymi uczniami.  Ma również na celu uświadamiać dzieciom i rodzicom pozytywny wpływ czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka oraz szeroko rozumianą kulturę czytelniczą.
          Realizacja projektów edukacyjnych w każdym oddziale z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki. 

          Przygotowanie ulotek i prezentacji dla rodziców uczniów na temat wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Przedstawienie ich podczas spotkań z rodzicami. 

          Współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną w Grębowie. Promocja roli czytania poprzez następujące działania: 

          LEKCJE BIBLIOTECZNE- cykliczne spotkania w Filii Biblioteki Publicznej w Zabrniu, na których dzieci  mają szansę dowiedzieć się wielu interesujących zagadnień z  dziedziny literatury, ale nie tylko. Tematyka lekcji bibliotecznych dotyczy również ciekawych książek i bajek spoza kanonu lektur. Spotkania ponadto nawiązują do edukacji regionalnej, edukacji medialnej oraz zawierającej elementy biblioterapii. Lekcje biblioteczne to także zajęcia przygotowujące najmłodsze dzieciaki do bycia czytelnikiem. Koordynator akcji- Małgorzata Furman. 

          ZAJĘCIA WARSZTATOWE- Samorządowe Przedszkole w Zabrniu razem z GCK w Grębowie oraz Bibliotekę Gminną uczestniczyło w projekcie „To Polska”. Przedszkolaki wykonały plakat o Polsce na uroczystości związane z 11 Listopada. Koordynator: Małgorzata Furman. 

          Akcja czytelnicza „Mała książka, wielki człowiek”: 
          „Mała książka, wielki człowiek”-  dzieci z Samorządowego Przedszkola rozwijają zainteresowania czytelnicze uczęszczając do biblioteki i słuchając czytanych bajek, dodatkowo otrzymały darmowe książki w ramach projektu zachęcające do zapisu i regularnego wypożyczania. Czytanie jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci, zachęcamy więc do częstego wypożyczania książek i czytania. Koordynator: Małgorzata Furman. 

          Powyższe działania zostały podjęte w  ramach realizacji programu wieloletniego - „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – Priorytet 3. Kierunek interwencji 3.2.