Przedszkolaki oraz uczennica klasy VII zrealizowali kolejne zadanie wynikające z projektu “Gramy zmysłami”. Tym razem była to “masa plastyczna”. Wszyscy bawili się własnoręcznie wykonaną masą plastyczną typu “Slime”. Wykorzystane były takie produkty jak: mąka ziemniaczana, płyń do naczyń, brokat oraz kolorowa bibuła. Zabawa przy użyciu slime stymuluje przede wszystkim rozwój zmysłu dotyku oraz wspomaga rozwój motoryki małej. Można się nią bawić na różne sposoby, także w parach oraz większych grupach, przy okazji ucząc pracy w zespole. Jednym słowem – slime to świetny pomysł na wesołą i pomysłową zabawę w szkole oraz w domu. Dzieci z wielkim entuzjazmem i zaciekawieniem podeszły do zadania.
Projekt "Gramy zmysłami"
Lekcja Kleksografii w kl. IV
Dnia 27 listopada w kl. IV odbyła się niezwykła lekcja języka polskiego poświęcona fleksografii. Pomysł ten został zaczerpnięty z lektury Jana Brzechwy pt. „Akademia Pana Kleksa”. Te niecodzienne i inspirujące zajęcia prowadziła pani Anna Płoskoń. Początek zajęć zaskoczył wszystkich uczniów, gdyż pani poprosiła o wykonanie kleksów na kartce papieru. Zadanie to okazało się być niezwykle kreatywne i pomogło rozbudzić wyobraźnię. Każdy kleks stał się wyjątkowym punktem wyjścia do tworzenia czegoś nowego. Różnorodność kształtów, które powstały, była imponująca – od abstrakcyjnych form po przedstawienia zwierząt. Po stworzeniu kleksów przyszedł czas na napisanie krótkich wierszy. Pani polonistka przebrana za Pana Kleksa, zachęcała swoich uczniów do interpretowania abstrakcyjnych kształtów oraz do nadawania im sensu i treści. To okazało się być nie lada wyzwaniem, ale jednocześnie świetną okazją do rozwijania umiejętności literackich. Następnie przyszedł moment, aby podzielić się efektami pracy. Każdy prezentował swój kleks oraz czytał stworzony do niego wiersz. To było nie tylko wyzwanie w zakresie publicznego wystąpienia, ale również okazja do dzielenia się różnymi interpretacjami i perspektywami. Wszyscy uczniowie za swoją niezwykle twórczą pracę otrzymali zasłużone i nieocenione na lekcji fleksografii „piegi”. Lekcja fleksografii była nie tylko doskonałą okazją do eksperymentowania z różnymi formami artystycznymi, ale także do rozwijania umiejętności pisarskich, interpretacyjnych i komunikacyjnych. Dzięki niej dzieci uczyły się patrzeć na świat w inny sposób i mogły docenić bogactwo wyobraźni oraz indywidualności każdego ze swoich kolegów. To doświadczenie z pewnością pozostanie w ich pamięci jako jedno z najbardziej twórczych i inspirujących zajęć na lekcji języka polskiego.
Finał XX Międzywojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Zło dobrem zwyciężaj”
23 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Pysznicy odbył się finał XX Międzywojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Zło dobrem zwyciężaj”. Z tej okazji szkoła w Pysznicy zorganizowała konkurs plastyczny i literacki, którego celem było propagowanie wśród uczniów nauczania Jana Pawła II. Z wielką dumą i radością informujemy, że uczennica klasy 7, Daria Masternak otrzymała wyróżnienie w kategorii plastyka. W konkursie swoje prace plastyczne i literackie zaprezentowali uczniowie z 24 szkół z terenu województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i łódzkiego. Na konkurs wpłynęło 154 prac plastycznych.
Serdecznie gratulujemy Darii sukcesu i życzymy kolejnych!
Konkurs
Prezentacja prac z konkursu plastycznego "Z Maryją w tajemnicach różańca"
Konkurs adresowany był dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2023/2024 z naszej Parafii w trzech kategoriach:
1. Przedszkole
2. Klasy I-IV
3. Klasy V-VIII
Zapraszamy do obejrzenia filmiku: https://youtu.be/K64p53cWVj0
Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, bo tego dnia na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji. To dzień, który promuje pozytywne wartości, takie jak życzliwość, miłość i empatia w społeczeństwie. Z tej okazji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym W Zabrniu Samorząd Uczniowski pod opieką pani Anny Płoskoń i pani Moniki Bernat-Rębisz zorganizował emocjonujące losowanie karteczek z życzliwymi słowami. Uczniowie wymieniali się pozytywnymi życzeniami, tworząc atmosferę wzajemnego wsparcia i uśmiechów.
To było inspirujące doświadczenie, które przyniosło nam wiele radości.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada Zespół Szkolno– Przedszkolny w Zabrniu uczestniczył w ŚWIATOWYCH OBCHODACH MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PRAW DZIECKA organizowanych przez UNICEF Polska. Jest to cykliczne wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To był radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Tego dnia dzieci uczniowie oraz wychowawcy z panią dyrektor na czele byli ubrani na niebiesko. W klasach przeprowadzono zajęcia z wykorzystaniem materiałów dostępnych na stronie UNICEF.
Dzieci miały okazję, dowiedzieć się o tym, że mają liczne prawa min.: prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. W tym dniu cała nasza społeczność szkolna przystąpiła do V Podkarpackiego Niebieskiego Marszu organizowanego przez Przedszkole nr 34 w Rzeszowie pod Patronatem Honorowym Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Przemarsz rozpoczął się o godz.10.00. Każde dziecko miało w ręce niebieski balon oraz plakietkę, a niektóre niosły plakaty wykonane samodzielnie. W tym też dniu rozstrzygnięty został konkurs plastyczny ,,Dzieci prawa – ważna sprawa” na najpiękniejszy plakat. Nagrody wręczyła pani dyrektor Iwona Weiss wraz z organizatorami konkursu.
Mamy nadzieję, że wiedza o prawach dziecka plus poczucie własnej wartości, oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem i obywatelem.
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła uczestniczyła w XIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia organizowanego w dniach 14-17 listopada 2023 r. pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. 9 uczniów zdało pomyślnie egzamin i zostało Ekspertami Tabliczki Mnożenia. Uczeń, który zdał egzamin najszybciej został Mistrzem Tabliczki Mnożenia.
Eksperci Tabliczki Mnożenia: Mia Zaitsauova, Izabela Dul, Maksymilian Weiss, Karina Buczek, Piotr Siek, Oskar Ossowski, Adrianna Wójcik, Szymon Tkacz.
Szkolny Mistrz Tablizki Mnożenia (czas egzaminu 15 sekund) - Oskar Giermaniuk.
Gratulujemy!!!
Konkurs recytatorski "Uśmiechnięte wiersze i wesołe piosenki"
15 listopada w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyły się regionalne eliminacje do Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci „Uśmiechnięte wiersze i wesołe piosenki…” . Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III Amelia Kata, którą przygotowała wychowawczyni pani Halina Gortych. Amelka recytowała wiersz pt. „Samochwała” Jana Brzechwy. Celem konkursu było upowszechnianie i zachęcanie do czytania książek oraz rozwijanie wyobraźni i spontaniczności młodych ludzi. Przedmiotem konkursu była twórczość znaczących i wybitnych autorów, piszących dla dzieci, których utwory sprawiają, że młodzi ludzie z przyjemnością sięgają po lekką, wesołą i zabawną literaturę.
Serdecznie gratulujemy Amelce pięknego wystąpienia.
Konkurs plastyczny " Bezpieczne Wakacje 2023"
„Bezpieczne Wakacje 2023" to konkurs organizowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wraz z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie. Jego celem jest edukowanie i uwrażliwienie na właściwe zachowania w różnych sytuacjach społecznych oraz kształtowanie umiejętności i nawyku wyboru bezpiecznych zachowań przez dzieci i młodzież w codziennych sytuacjach życiowych
Bardzo miło nam poinformować, że wśród laureatów 17 edycji tego konkursu znalazła się uczennica klasy 7, Daria Masternak , która w kategorii wiekowej 13-15 lat zajęła II miejsce.
Najlepsze prace, będą reprezentować miasto i powiat w konkursie wojewódzkim.
Serdecznie gratulujemy.
Konkurs fotograficzny "Jesień w obiektywie"
Jesień to idealna pora roku do zrobienia zdjęć. Jesień to krajobrazy pełne ciepłych barw, różnorodność rudych kolorów oraz darów jesieni. Uroki tegorocznej jesieni zostały uwiecznione na fotografiach wykonanych przez uczniów naszej szkoły w ramach szkolnego konkursu fotograficznego „Jesień w obiektywie”. Konkurs skierowany był do uczniów klas 1-8. Wielu uczniów sięgnęło po aparat, by uwiecznić na zdjęciu najpiękniejsze oblicza naszej Polskiej, złotej jesieni.
Prace były oceniane w trzech kategoriach wiekowych:
- klasy 1-3
- klasy 4-5
- klasy 6-8
Wyniki konkursu:
Kategoria klasy 1-3
I miejsce – Kornelia Piotrowska, kl. 1
II miejsce - Maja Szczytyńska, kl. 1 , Jakub Galek, kl. 1
III miejsce – Kornelia Impert, kl. 2
Kategoria klasy 4-5
I miejsce – Lena Serafin, kl. 5, Martina D‘Andrea, kl. 5
II miejsce - Łucja Impert, kl. 5
III miejsce – Maksymilian Weiss, kl. 4
Kategoria klasy 6-8
I miejsce – Adrianna Wójcik, kl.6
II miejsce - Filip Galek, kl.6
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów artystycznych.
Organizatorzy: Marzena Machała, Joanna Szewc, Paulina Nowak
Gminne Obchody Święta Niepodległości
W dniu 11 listopada 2023 r., nasza szkoła włączyła się w obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się w Grębowie. O godzinie 17.00 zgromadzona społeczność wzięła udział w Ognisku Patriotycznym. Nasz poczet sztandarowy szkoły reprezentowali uczniowie klasy VII i VIII pod opieką pań: Anny Płoskoń i Moniki Bernat- Rębisz. Zgromadzeni wraz z Panią Dyrektor Iwoną Weiss i przedstawicielami naszej szkoły wyruszyli z Gminnego Centrum Kultury, kierując się w stronę Amfiteatru na Stadion LZS w Grębowie. Pan Wójt Kazimierz Skóra dokonał oficjalnego otwarcia tegorocznych obchodów Święta Niepodległości. Wszyscy zgromadzeni na Ognisku Patriotycznym odśpiewali hymn państwowy, po którym ks. Marcin Grzyb wygłosił kilka słów związanych z upamiętnieniem osób, które walczyły o niepodległość i suwerenność Polski. Po preludium i modlitwie rozpoczęły się występy artystyczne, w trakcie których śpiewane były wzruszające pieśni patriotyczne. Artyści dostarczyli nam pięknych przeżyć duchowych, dzięki którym wskrzeszamy i utrwalamy naszą pamięć o bohaterach, którzy ofiarowali nam wolność.
Narodowe Święto Niepodległości
Dnia 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na pamiątkę przypadającej w tym roku 105. rocznicy uczniowie klasy VI oraz uczennica klasy IV i dwóch uczniów z klasy V pod kierunkiem pani Agnieszki Gortych i pani Magdaleny Dec przygotowali część artystyczną, która wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Przypomnieli sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Pokazali ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Uczniowie pięknie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki oraz uczucia walczących o niepodległość. Nasza szkoła po raz kolejny dołączył także do ogólnopolskiej akcji MEiN „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała Hymn Narodowy.
W ramach obchodów zorganizowany został również Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej, w którym udział wzięły dzieci przedszkolne oraz uczniowie klas I-VII. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Iwona Weiss podziękowała wszystkim zgromadzonym za możliwość wspólnego świętowania, nauczycielom i występującym uczniom za cenną lekcję historii i wzorową postawę patriotyzmu.
„Każdy inny- Wszyscy równi”
W ramach projektu „Każdy inny- Wszyscy równi” zostało zorganizowane spotkanie z Panią Moniką Cibą dla dzieci z Przedszkola oraz uczniów klas I-III. Celem spotkania było promowanie wiedzy o aktywności osób niewidomych w różnych dziedzinach życia. Pani Monika opowiedziała nam, jak radzi sobie w życiu codziennym, podzieliła się swoimi zainteresowaniami, udzieliła kilka wskazówek, co należy zrobić, gdy spotkamy osobę niewidomą na przejściu dla pieszych lub zauważymy psa przewodnika. Zawodowo nasz gość prowadzi swój własny salon masażu „Sanitas” w Grębowie, o którym nam chętnie opowiedziała, a przy okazji wyjaśniła jak brak zmysłu wzroku pomaga jej w wykonywaniu swojego zawodu. Duże zainteresowanie wzbudziły przybory, które przyniosła ze sobą Pani Monika: laska, specjalnie zegarki z funkcją mówienia, lupa, telefon, a które zastosowanie w życiu codziennym zostało przybliżone dzieciom. W drugiej części spotkania wszyscy bardzo chętnie przystąpili do przetestowania swoich zmysłów. Z zasłoniętymi oczami ćwiczyli zmysł dotyku, węchu oraz smaku. Zajęcia okazały się bardzo przydatne i skłoniły wszystkich do refleksji. Dla wielu uczniów był to pierwszy w życiu kontakt z osobą niewidomą.
Składamy serdeczne podziękowania Pani Monice za poświęcony czas i wyrazy uznania!
Upamiętnienie miejsca bezimiennych grobów
Listopad jest czasem zadumy, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych oraz wszystkich, którzy zginęli w obronie duchowych wartości oraz godności człowieka. Wspominamy bohaterów narodowych, którym zawdzięczamy pokój i wolność. Jest to również idealny moment, by uczcić pamięć bezimiennych ofiar z czasów I oraz II wojny światowej. Ludzi, o których nic nie wiemy oprócz tego, że byli bezbronnymi ofiarami okrucieństwa wojny. Uczniowie klasy IV i V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrniu pod opieką pani Anny Płoskoń oraz pani Moniki Bernat- Rębisz postanowili wykorzystać ten właśnie czas i odwiedzić dwa bezimienne groby pochodzące z czasów II wojny światowej. Znajdują się one nieopodal torów kolejowych na brzegu lasu w Porębach Furmańskich. Dzieci zapaliły na nich znicze na znak pamięci i szacunku dla wszystkich, którzy niewinnie ponieśli śmierć w okrutnych wojennych czasach.
Projekty
Samorządowe Przedszkole w Zabrniu włączyło się w dwa projekty realizowane przez GCK w Grębowie oraz Bibliotekę Gminną. W ramach projektu „To Polska” we współpracy z Panią Sabiną Motas dzieci wykonały plakat o Polsce na uroczystości związane z 11 Listopada do Grębowa.
Realizując projekt ogólnopolski „Mała książka, wielki człowiek” dzieci rozwijały zainteresowania czytelnicze uczęszczając do biblioteki i słuchając czytanych bajek, dodatkowo otrzymały darmowe książki w ramach projektu zachęcające do zapisu i regularnego wypożyczania.
Czytanie jest niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci, zachęcamy więc do częstego wypożyczania książek i czytania.
Informacja
KÓŁKO PLASTYCZNE
DLA UCZNIÓW KLAS 1-7
ORAZ DZIECI PRZEDSZKOLNYCH
Zajęcia plastyczne są jedną z ulubionych aktywności dzieci i młodzieży, które rozwijają: samodyscyplinę, twórcze myślenie jak i służą rozwijaniu sprawności manualnej.
W ramach zajęć będziemy wykorzystywać różne narzędzia i techniki plastyczne.
Kółko plastyczne będzie się odbywać raz w tygodniu w godz. 16.30- 17.30 w czwartek.
Zapisy do 14.11.2023. u Wychowawców klas.
Serdecznie zapraszam dzieci i młodzież
z pasją do tworzenia 😊
Instruktor, Justyna Smogorzewska- Bednarz
Pamiętamy...
3 listopada uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą panią Agnieszką Gortych wybrali się do miejscowości Zabrnie Górne, aby upamiętnić poległych żołnierzy i mieszkańców, którzy związani byli z działalnością Armii Krajowej w okresie powojennym. Na miejscu uczniowie poznali dzieje poległych za Ojczyznę oraz dowiedzieli się w jakich okolicznościach powstało pamiątkowe miejsce.
Chwilą zadumy, modlitwą oraz zapaleniem symbolicznego światełka uczcili pamięć poległych. Była to doskonała forma lekcji historii i patriotyzmu.
Wyjazd przedszkolaków i uczniów kl. I-III
Dnia 30 października br. przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami: panią Małgorzatą Furman, panią Haliną Gortych, panią Joanną Szewc i panią Agnieszką Gortych wybrali się do Tarnobrzeskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt. „Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Był to niezwykle ciekawy, roztańczony i rozśpiewany występ z efektami świetlnymi. Aktorzy włączyli również dzieci do wspólnej zabawy, co sprawiło, że wszyscy czuli się jak w prawdziwej baśni. Podczas przedstawienia zwracano uwagę na takie wartości jak dobroć, pracowitość, szacunek dla innych, odróżnianie dobra od zła, wiarę w siebie i spełnianie marzeń. Po zakończonym spektaklu uczestnicy wyjazdu udali się do Fabryki Zabaw gdzie czekało wiele atrakcji. Przedszkolaki oraz uczniowie chętnie korzystali z labiryntu, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Dużą frajdą była przejażdżka minipojazdami. W miłej i radosnej atmosferze czas minął bardzo szybko. Wszyscy zadowoleni, uśmiechnięci i pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Pasowanie na ucznia
My się szkoły nie boimy, choć i praca czeka nas.
Śmiało do niej dziś wkroczymy, bo nauki nadszedł czas.
Nauczymy się literek, potem czytać, pisać też.
I będziemy mogli sami już przeczytać każdy wiersz.
Nauczymy się też liczyć i poznamy cały świat.
Będzie czas i na zabawę – każdy więc jest dzisiaj rad.27 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci naszych najmłodszych. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Zabrniu. Podczas uroczystości pierwszoklasiści oraz uczniowie klasy drugiej pokazali, że potrafią pięknie śpiewać, tańczyć i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor Iwonę Weiss. Uczniowie głośno i z przekonaniem przyrzekali być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane medale i dyplomy. Dzieci otrzymały także upominki, ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Uroczystość zakończyła się wspólnym słodkim poczęstunkiem.
Wszystkim uczniom oficjalnenie przyjętych do społeczności szkolnej życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie