Życzenia świąteczne
Szukanie czekoladowych jajeczek
Tradycją naszej szkoły jest zabawa w poszukiwanie kolorowych jajeczek. Tak też było i w tym roku! Wszyscy w pośpiechu starali się znaleźć jak najwięcej czekoladowych jajeczek i jednego zajączka. Wielkanocne poszukiwania sprawiły wszystkim dużo zabawy i radości. Dziękujemy Pani Dyrektor za zainicjowanie świetnej zabawy!
Niedziela Palmowa
Niedziela Palmowa rozpoczyna i symbolizuje Wielki Tydzień. Delegacja dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz uczniów Szkoły Podstawowej wraz z rodzicami udała się z pięknymi palmami do kościoła pw. Św. Piotra i Pawła w Zabrniu. Nasza szkoła również dołączyła do konkursu na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną”, który został zorganizowany przez Wójta Gminy Grębów Kazimierza Skórę i Gminne Centrum Kultury w Grębowie. W barwnym korowodzie z kunsztownie wykonanymi palmami spod Gminnego Centrum Kultury dzieci z rodzicami, wychowawcami i panią dyrektor Iwoną Weiss udali się na mszę świętą do Kościoła Świętego Wojciecha w Grębowie.
Finał konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną odbył się na sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury.
Dziękujemy za zaangażowanie, propagowanie oraz kultywowanie dawnych zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi uczniom, rodzicom i nauczycielom.
Koordynatorami wykonania palm były panie: Małgorzata Furman i Joanna Szewc.
Odlotowy Tydzień Mody
W minionym tygodniu, w naszej szkole bardzo wesoło witaliśmy wiosnę. Z tej okazji odbył się u nas Odlotowy Tydzień Mody, który dostarczył mnóstwo zabawy i kreatywności wszystkim uczniom. Rozpoczęliśmy od poniedziałku sportowego, gdzie uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje ulubione sportowe stylizacje. Wtorek był pełen neonowych barw, które rozświetliły szkolne korytarze i dodawały energii każdemu z nas. Środa była okazją do wyrażenia siebie w kropki – od tradycyjnych czarno-białych, po odważniejsze i kolorowe kombinacje. A na zakończenie tygodnia, w czwartek Pierwszego Dnia Wiosny, zależało nam na rozmaitości, więc każdy mógł ubrać się w dowolne kolory, co stworzyło wspaniały i różnorodny przekrój stylów.
Nasi uczniowie nie zawiedli i pokazali ogromną pomysłowość oraz zaangażowanie w tworzenie unikalnych i oryginalnych stylizacji. Tydzień mody nie tylko dostarczył nam zabawy, ale także pozwolił wyrazić swoją indywidualność i poczucie estetyki poprzez modę. Dzięki temu wydarzeniu mogliśmy jeszcze lepiej poznać się nawzajem i podziwiać różnorodność naszej społeczności szkolnej. Odlotowy Tydzień Mody odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabrniu z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i pań: Moniki Bernat- Rębisz i Anny Płoskoń.
Światowy Dzień Wody
22 marca w naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. W tym dniu cała społeczność szkolna wybrała ubrania w kolorze niebieskim oraz miała ze sobą butelkę wody. Dzień Wody to doskonały czas, aby zwrócić uwagę młodych ludzi na kwestie ochrony wody i nauki o jej roli w ekosystemie. Tego dnia uczniowie klas młodszych i przedszkolaki oglądali animacje filmowe o wodzie i jej oszczędzaniu, rozwiązywali quizy i zagadki z wodą w roli głównej oraz układali hasła promujące wodę. Uczniowie klas starszych oglądali prezentacje o ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 22 grudnia 1992 roku święcie wody. Poznali właściwości wody oraz przypomnieli sobie obieg wody w przyrodzie. Dodatkowo uczniowie klasy VI na lekcji wychowawczej wykonali gazetkę edukacyjną o korzyściach płynących z picia wody każdego dnia. Nasza szkoła dołączyła także do Akcji Światowy Dzień Wody z PAH, którą w tym roku celebrował cały świat pod hasłem “Woda dla pokoju”.
Zorganizowane aktywności w naszej szkole przypomniały wszystkim uczniom jak ważna jest w życiu woda. Obiecali, że będą ją oszczędzać każdego dnia.
Koordynatorem wydarzenia była pani Agnieszka Gortych.
Wielka Liga Czytelników
Podczas obchodów Dnia Wiosny w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Zabrniu miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród wszystkim uczestnikom VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Wydarzenie to było momentem nie tylko uhonorowania zaangażowania i wysiłku naszych uczniów, ale również okazją do podsumowania dotychczasowego przebiegu konkursu.
W półfinale VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrniu uczestniczyło siedmioro uczniów z dwóch kategorii wiekowych I-III oraz IV-VI. Amelia Kata (kl. III) i Julia Giermaniuk (kl. III), jako jedyne zakwalifikowały się do finału konkursu, który odbędzie się 9 maja 2024 r. Niech osiągnięcia naszych uczennic będą inspiracją dla kolejnych pokoleń.
Wręczenie dyplomów i nagród było nie tylko wyjątkowym momentem dla uczestników konkursu, ale także okazją do podziękowania wszystkim zaangażowanym za ich wkład i trud. Szczególne podziękowania należą się rodzicom mocno wspierającym rozwijających się czytelniczo dzieci. Duży wyraz uznania również dla misji konkursu, który promuje czytelnictwo jako wartościową i rozwijającą formę spędzania czasu wolnego.
Kiermasz Wielkanocny
W dniu 21.03.2024 r. obył się Kiermasz Wielkanocny organizowany przez Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski. Nasze wolontariuszki wraz z nauczycielami przygotowały przepyszne muffinki, ciasteczka baranki, babeczki, galaretki, a także wiele innych pyszności. Dochód z kiermaszu oraz ze zbiórki wśród pracowników naszej szkoły podczas wyzwania #504KM wynosi 1300zł. Pieniądze te zostaną przekazane na budowę Hospicyjnego Domu Aniołków w Skowierzynie.
Dziękujemy wolontariuszką za pomocą oraz całej naszej szkolnej społeczności za zaangażowanie i troskę o nieuleczalne chore dzieci!
Konkurs plastyczny "Bezpieczny Internet- Działajmy razem!"
21.03.2024r. odbyło się wręczenie nagród w międzyklasowy konkursie plastycznym pod hasłem "Bezpieczny Internet- Działajmy razem!". Konkurs miał na celu promowanie bezpiecznego korzystania z internetu oraz edukację uczniów na temat korzyści, zasad bezpiecznego zachowania, praw i obowiązków użytkowników internetu, jak również świadomość zagrożeń on-line. Uczniowie pod opieką swoich wychowawców stworzyli niezwykle interesujące plakaty, które nie tylko przekazywały ważne przesłanie o bezpiecznym korzystaniu z internetu, ale również były wyrazem ich kreatywności i zaangażowania.
Wyniki konkursu:
Kategoria klasy 1-3 i Przedszkole:
I miejsce- klasa I
II miejsce- dzieci z Przedszkola
III miejsce- klasa II i III
Kategoria klasy 4-8:
I miejsce- klasa VII
II miejsce- Maja Jaśkiewicz kl. IV i Karina Buczek kl. V
III miejsce- klasa VIII
Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i kreatywności w tworzeniu plakatów oraz promowanie bezpiecznego korzystania z internetu.
Organizatorzy: Marzena Machała, Martyna Szczytyńska
Konkurs plastyczny
21 marca w ramach świętowania pierwszego dnia wiosny, miał miejsce finał akcji plastycznej pt. „BOGACTWO PRZYRODNICZE WOKÓŁ NAS”. Uczniom, którzy wzięli udział w promowaniu naszego lokalnego bogactwa przyrodniczego serdecznie dziękujemy – jesteśmy dumni, że rośnie kolejne pokolenie świadomych odbiorców przyrody. Spośród uczestników Pani Dyrektor Iwona Weiss wylosowała jednego ucznia- Wojciecha Łakomego z kl. II, któremu przypadła nagroda niespodzianka - bilet do kina. Gratulujemy i życzymy udanego seansu.
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca 2024 roku nasz zespół szkolno-przedszkolny zorganizował serię wydarzeń z okazji Dnia Wiosny, które miały na celu nie tylko uczczenie tej radosnej pory roku, ale także promowanie kreatywności, edukacji oraz wspieranie wartości społecznych.
Rozpoczęliśmy dzień od standardowych zajęć lekcyjnych, które trwały od godziny 8.00 do 8.45. Następnie, o godzinie 9.00, odbył się I Szkolny Przegląd Piosenki Poetyckiej zorganizowany z inicjatywy naszej polonistki - pani Anny Płoskoń. Dzięki temu wydarzeniu uczniowie z poszczególnych klas mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne oraz interpretacyjne. Niezwykłą niespodzianką dla wszystkich był występ naszych nauczycieli, który miał miejsce dzięki pomysłowi pani dyrektor Iwony Weiss.
Po emocjonującym przeglądzie muzycznym przyszedł czas na rozstrzygnięcie kilku innych konkursów, które odbyły się w ostatnim czasie. W ramach tego wydarzenia ogłoszono zwycięzców konkursów związanych z Dniem Matematyki i Liczby Pi, Dniem Bezpiecznego Internetu oraz Wielką Ligą Czytelników. Nasze konkursy były niezwykle istotne z punktu widzenia promocji nauki, bezpiecznego korzystania z internetu oraz czytelnictwa.Po krótkiej przerwie obiadowej uczniowie i nauczyciele wspólnie przystąpili do przygotowywania GIGA Laurki dla Strażników Lasu. To piękne wspólne działanie nie tylko podkreśliło naszą troskę o środowisko naturalne, ale także uhonorowało pracę Strażników Lasu w ochronie przyrody.
Po przygotowaniu laurki uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych, które polegały na wykonaniu Challenge’u wspierającego budowę Hospicyjnego Domu Aniołków w Skowierzynie. Wspólny bieg na boisku szkolnym nie tylko poprawił kondycję fizyczną uczestników, ale także miał charakter charytatywny. To była znakomita okazja, aby połączyć aktywność fizyczną z pomocą dla potrzebujących.
W trakcie całego dnia odbywał się również Wielkanocny Kiermasz Słodkości, na którym można było nabyć różnorodne smakołyki. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony również na budowę Hospicyjnego Domu Aniołków w Skowierzynie, co podkreśla nasze zaangażowanie społeczne oraz troskę o nieuleczalnie chore dzieci.
Dodatkowo, włączyliśmy się także w obchody Dnia Kolorowej Skarpetki, co było wyrazem naszego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz budowania społeczeństwa pełnego akceptacji i różnorodności.
Podsumowując, dzień pełen wydarzeń z okazji Dnia Wiosny był nie tylko czasem radości i zabawy, ale także okazją do promowania wartości społecznych, aktywności charytatywnej oraz kreatywności. Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli oraz społeczności szkolnej udało się zorganizować udane i inspirujące wydarzenie.
Światowy Tydzień Pieniądza
W dniach 18-24 marca 2024r. obchodzimy Światowy Tydzień Pieniądza. Z tej okazji uczniowie klas 4-7 wzięli udział w programie Finansoaktywni organizowanym przez Ministerstwo Finansów. W tym roku misja projektu brzmi: Podatki płacimy, korzyści widzimy. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z pojęciem podatków– ze szczególnym uwzględnieniem istoty i potrzeby ich płacenia, przez pryzmat korzyści oraz wskazanie obszarów, które są z podatków finansowane. Uczestnicy programu mieli okazję zrozumieć, w jaki sposób wpływają one na budżet państwa. Podczas zajęć przyjrzeli się też uchwale budżetowej swojej gminy i dowiedzieli się jak wpływy z podatków przekładają się na rozwój ich lokalnej społeczności. Program pozwolił uczniom zaznajomić się również z działalnością resortu finansów i poznać rolę Krajowej Administracji Skarbowej. II etapem projektu, jest udział w konkursie, w którym należy przygotować 3-minutowy film na temat podatków. Prosimy o trzymanie kciuków za naszych uczniów. Nasza szkoła po raz pierwszy brała udział w tym projekcie, natomiast jest to już 9 edycja, która od początku swojego istnienia cieszy się popularnością i uznaniem zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów.
Święto matematyki
„Podziwu godna liczba Pi,
trzy koma jeden cztery jeden.
Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe,
pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy […]”
- Wisława SzymborskaŚwięto matematyki w naszej szkole – relacja z Dnia liczby Pi
14 marca obchodzony jest na świecie Dzień Liczby π. W naszej szkole też świętowaliśmy ten dzień.
Z tej okazji nauczyciel matematyki – p.Paulina Nowak w klasach 4-8 przeprowadziła lekcje związane z liczbą π. Rozwiązywaliśmy zadania z Pieskiem Pi, a na koniec lekcji jedliśmy π-zzę.Odbyły się też konkursy:
-plastyczny na plakat pt. „Czy tu mi Pi-ka Matematyka”
- konkurs (wyścig pamięciowy) na znajomość rozwinięcia dziesiętnego liczy Pi.Konkurs plastyczny o liczbie Pi wygrała uczennica klasy 7 – Daria Masternak, a wyróżnienie otrzymał uczeń klasy 5- Szymon Brzezowski.
Liczba Pi ma nieskończenie wiele cyfr po przecinku. W konkursie na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia liczby Pi zwycięzcą okazała się uczennica klasy 6 – Adrianna Wójcik, która zapamiętała 30 cyfr po przecinku.
Gratulujemy!
Międzynarodowy Dzień Matematyki
12 marca uczniowie klasy II i III wraz z wychowawczynią panią Haliną Gortych świętowali Międzynarodowy Dzień Matematyki. Indywidualnie i grupowo mierzyli się z zadaniami logicznymi, łamigłówkami oraz zabawami matematycznymi m.in. grami planszowymi i karcianymi, zabawami z użyciem kostek oraz domina. Chętnie rozwiązywali zadania na monitorze interaktywnym. Poprzez zabawę doskonalili swoje umiejętności matematyczne, utrwalali dodawanie, odejmowanie, tabliczkę mnożenia oraz integrowali się we wspólnym działaniu. Różnorodne zadania i wprowadzone elementy rywalizacji wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji.
Realizacji programu „Gramy Zmysłami”
Realizując zadania z Ogólnopolskiego projektu „Gramy Zmysłami” Przedszkolaki zrealizowały kolejne zadanie. Rozwijając swoją wyobraźnie i kreatywność, wykonały sensoryczną pisankę. Stemplowanie patyczkami kosmetycznymi wzorów na ręczniku papierowym, w kształcie pisanki dostarczyły wielu wrażeń i radości. Piękne prace ozdobiły przedszkolny korytarz.
Wielka Liga Czytelników
VII Ogólnopolski Konkurs Wielka Liga Czytelników to projekt czytelniczy skierowany do uczniów klas I-VIII szkół podstawowych oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz promowanie wspólnego czytania dzieci z rodzicami. Misją wydarzenia jest promocja czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.
Nasza Szkoła po raz kolejny wzięła udział w tym projekcie. 14 marca 2024 roku odbył się test półfinałowy Wielkiej Ligii Czytelników do którego zakwalifikowało się aż 7 uczniów z naszej szkoły. Reprezentowali oni Zespół Szkolno- Przedszkolny w Zabrniu w dwóch kategoriach wiekowych:Klasy I-III: Amelia Kata, Julia Czerniec, Julia Giermaniuk, Bartłomiej Szewc- pod opieką pani Haliny Gortych;
Klasy IV-VI: Karina Buczek, Dominika Dorociak i Adrianna Wójcik- pod opieką pani Anny Płoskoń.
Młodsi uczniowie pisali test z książki: Mania: dziewczyna inna niż wszystkie Julii Grodek. Grupa starszych uczennic zmagała się z testem dotyczącym treści książki Dynastia Miziołków Joanny Olech. Koordynatorem szkolnym Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego Wielka Liga Czytelników w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Zabrniu jest pani Anna Płoskoń.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!!!
Dzień Świętego Patryka
W dniu 11.03.2024 r. w naszej szkole została przeprowadzona lekcja kulturowa w klasach 4-7 o nadchodzącym Dniu Świętego Patryka. Celem obchodów tego święta było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z kulturą, tradycją i historią Irlandii. Święto to obchodzone jest w dniu 17 marca i jest najbardziej hucznym świętem w tym kraju. Legenda głosi, że św. Patryk sprowadził chrześcijaństwo na wyspę, spopularyzował koniczynę i uwolnił Irlandię od węży. Według tradycji kolorem tego święta jest zielony. Nawiązywać on ma do krajobrazów wyspy i do koniczyny shamrock. W dniu tego święta kolor ten jest wszechobecny szczególnie podczas hucznych imprez i parad. Na lekcji języka angielskiego uczniowie obejrzeli prezentację o św. Patryku. Dowiedzieli się o życiu patrona Irlandii, obchodach tego dnia na świecie oraz o znaczeniu trójlistnej koniczyny. Następnie w grupach z wielkim zaangażowanie uczniowie tworzyli plakaty z najważniejszymi informacjami w języku angielskim.
Warsztaty
Dnia 07.03.2024r. odbyły się w naszej szkole „Warsztaty tworzenia elementów dekoracyjnych palmy wielkanocnej”. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I-III wraz z rodzicami i nauczycielami. Spotkanie umilał słodki poczęstunek. Zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie wykazali się dużym zaangażowaniem i determinacją, dzięki czemu powstały piękne i liczne prace tj. kwiaty wykonane z bibuły oraz krepiny; zajączki, kurczątka oraz pisanki wyklejane: watą, bibułą, plasteliną.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za mile spędzony, bardzo owocny czas, czego wynikiem będą Palmy Wielkanocne dumnie reprezentujące naszą szkołę.
Szkolne święto siatkówki, czyli #1DayMore4Volleyball
Dnia 5 marca Samorząd Uczniowski we współpracy z Panią Marzeną Machałą zorganizował Szkolny Turniej Piłki Siatkowej w ramach obchodów #1DayMore4Volleyball, czyli 1 Dzień Więcej dla Siatkówki. Celem tej inicjatywy, która przypada na dzień 29 lutego jest promowanie siatkówki oraz aktywności fizycznej wśród wszystkich ludzi w Europie, niezależnie od wieku, płci czy poziomu umiejętności siatkarskich. Wydarzenie to zgromadziło wielu uczniów z kl. IV-VIII, którzy w drużynach dwuosobowych rywalizowali w emocjonujących meczach. Dodatkowo, odbył się mecz pomiędzy uczniami, a nauczycielami z Panią Dyrektor Iwoną Weiss w roli kapitana, dostarczając jeszcze więcej emocji i ducha współzawodnictwa. Zwycięstwo w tym zaciętym pojedynku odnieśli nauczyciele, jednak głównym celem tego wydarzenia było nie tylko wyłonienie zwycięzców, lecz także promowanie zdrowego trybu życia, integracja społeczności szkolnej oraz czepanie radości z aktywności fizycznej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wydarzeniu oraz zaangażowanie w propagowanie sportu i zdrowego stylu życia. Niech ta inicjatywa będzie inspiracją dla nas wszystkich do regularnej aktywności fizycznej i wspólnej zabawy poprzez sport. Za udział w turnieju wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięscy medale. Zostały one wykonane przy użyciu nowoczesnych technologii w szkolnej pracowni druku 3D, którą szkoła pozyskała w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłosci.
I miejsce- Szymon Drozd i Oskar Giermaniuk, kl. VIII
II miejsce- Kacper Dul i Adam Szewc, kl. V
III miejsce- Filip Galek i Oskar Ossowski , kl. VI
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w przyszłych wydarzeniach!
Praca projektowa na lekcji geografii
Paryż i Londyn to dwie światowe metropolie leżące w Europie. Oba miasta mają ogromny wpływ na globalną gospodarkę i rynek finansowy. Uczniowie klasy VI na lekcji geografii poszerzali swoją wiedzę na temat tych wielkich miast. Pracując w grupach poszukiwali informacji i ciekawostek w wielu źródłach. W podjętych działaniach wykazali się dużą kreatywności i pomysłowością. Powstały piękne plakaty zawierające merytoryczne informacje, ciekawostki oraz fotografie znanych na całym świecie atrakcji turystycznych tych miast. W finałowym dniu projektu mieli możliwość przeniesienia się wyobraźnią do Londynu i Paryża oraz degustowali wykwintne przekąski prosto z paryskiej piekarni. Uczniowie zadbali o najdrobniejsze szczegóły, nie tylko kulinarne, a także modowe.
Międzynarodowy Dzień Tosta
Dnia 1 marca uczniowie klasy VI na lekcji wychowawczej obchodzili Międzynarodowy Dzień Tosta. Z tej okazji mogli samodzielnie wykonać „ciepłe kanapki”. Zgodnie z zasadą kulinarną gotowy tost powinien być lekko przyrumieniony i chrupiący. Zaletą tej przekąski jest przede wszystkim możliwość doboru ulubionych dodatków. Przyrządzone przez uczniów tosty były wyjątkowo pyszne. Królował nie tylko żółty ser, szynka i ketchupem, ale także krem z mlecznej czekolady z dodatkiem bananów.
Dzień Tosta był dla wszystkich świetną zabawą, która dodatkowo zaspokoiła najmniejszy głód każdego łakomczucha.
Ciepły, chrupiący i pachnący chleb podgrzany w tosterze to świetna przekąska - polecają uczniowie klasy VI :) !
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie