• Zabawa andrzejkowa

          • Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości, przenieść w świat marzeń i fantazji. Tak właśnie było w naszej szkole. Uczniowie klas starszych zorganizowali dla całej społeczności szkolnej wróżby. Uczestnicy kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowali wróżby przepowiadające przyszłość oraz lali wosk. Piękne cyganki i wróżbici z magiczną kulą oraz czarodziejską laską przepowiadali przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, świece, balony, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii.
            Nie zabrakło wspaniałej zabawy z DJ-em Marianem, podczas której uczniowie mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami tanecznymi. Dzięki rodzicom, w klasach na wszystkich uczniów oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego czekał słodki poczęstunek.
            Wspólna zabawa minęła miło i bardzo szybko. Dzieci i uczniowie mogli się przekonać, że tradycyjne andrzejki to przede wszystkim świetna zabawa, której na pewno tego dnia nie zabrakło.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Mały, duży, miękki, puchaty, brązowy albo kolorowy. Oto nasz ukochany Miś Pluszowy! Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na Misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
            25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci, niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu i powiernik tajemnic. Miś, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Taki Miś, po to Misiem jest, żeby było kogo tulić w słońce i deszcz. Ma duże uszy do słuchania i  targania. Ma bardzo miękkie łapki do obejmowania i przytulania.
            Z tej okazji uczniowie klasy II i III przynieśli Misie do szkoły i wspólnie z nimi się uczyli. Pokazali im klasę, przedstawili wychowawczyni pani Halinie Gortych i swoim kolegom. Następnie wykonali prace plastyczną wykorzystując nietypowe artykuły, a były nimi pasta oraz szczoteczka do zębów. Piękne i pachnące Misie zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu, gdzie cieszyły oczy starszych kolegów i koleżanek.
            Dzień z pluszakiem zakończył się wspólną sesją w foto ramce, po czym mięciutkie przytulanki wróciły do domu i opowiedziały wszystkim zabawkom o ciekawej wizycie w naszej szkole :). 

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • W poniedziałek, 21 listopada 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie jest organizowane z okazji przypadającej 20 listopada 33 rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W tym roku obchody mają szczególny przekaz. Okazujemy wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, których prawa nie są respektowane! Przeciwdziałamy dyskryminacji i głośno mówimy o tolerancji!
            Organizacja UNICEF łączy kolor niebieski w działaniach związanych z tym dniem. Jest to symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, zwłaszcza tymi, których prawa nie są właściwie przestrzegane. Tego dnia uczniowie oraz nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na niebiesko, a podczas spotkania na szkolnym korytarzu dzieci z Oddziału Przedszkolnego wraz z Darią i Szymonem z klas VI i VII podzielili się informacjami odnośnie praw i obowiązków dzieci wykorzystując materiały przygotowane przez UNICEF.
            Nasza szkoła uczestniczyła również w IV edycji "Podkarpackiego Niebieskiego Marszu z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka" organizowanego przez Przedszkole Publiczne Nr 34 w Rzeszowie  na znak solidarności z wszystkimi dziećmi świata których prawa są łamane. Każdy uczestnik marszu otrzymał niebieski balon, a dzieci z Oddziału przedszkolnego i klas I - III plakietki. Organizatorami obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole były Panie: Małgorzata Furman i Joanna Drozd.
            Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch oraz Prezydent Miasta Rzeszów Konrad Fijołek.

          • Warsztaty profilaktyczne

          • W dniu 14.11.2022r. odbyły się warsztaty profilaktyczne „Stres- umiejętność radzenia sobie z emocjami” dla uczniów klas IV- VIII. W warsztatach wzięło udział 32 uczniów, które poprowadziła pani psycholog z Polskiego Centrum Profilaktyki w Krakowie.
            Celem spotkania było dostarczenie uczniom wiedzy na temat skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem. Pani psycholog omówiła następujące zagadnienia:
            - Jak skutecznie walczyć ze stresem?
            - Czy stres bywa motywujący?
            - Czy można kontrolować reakcje stresowe?
            - Jak radzić sobie z emocjami?
            Uczniowie wymieniali najbardziej typowe reakcje na stres, zastanawiali się, które są motywujące do działania, a które nie pomagają. Rozmawiali o tym co ich najbardziej stresuje i jak przezwyciężać negatywne emocje.
            Dzięki warsztatom uczniowie zwiększyli swoją wiedzę w omawianym temacie oraz poznali skuteczne techniki relaksacyjne.

          • "Szkoła do hymnu"

          • Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...

            Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję pt. „Szkoła do hymnu” zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
            W ramach tej akcji dnia 10 listopada punktualnie o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie, dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz nauczyciele uroczyście zaśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób uczcili pamięć tych, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość.

            Za udział w akcji otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

            W tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 20,5 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz prawie 360 placówek polonijnych z całego świata.

          • Gminne Obchody Święta Niepodległości

          • Dnia 11 listopada 2022 r. w Grębowie odbyły się  Gminne Obchody Święta Niepodległości. Udział w uroczystości wzięła także delegacja Pocztu Sztandarowego ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zabrniu. W tym roku święto przebiegało w sposób szczególny. W blasku pochodni spod budynku GCK udaliśmy się na stadion LZS. Po uroczystym przemarszu ulicami Grębowa, w którym uczestniczyły delegacje ze wszystkich szkół w gminie oraz delegacje służb mundurowych, odbyło się ognisko patriotyczne. Wysłuchaliśmy przemówienia pana Wójta Kazimierza Skóry, który podkreślił znaczenie i rangę tego święta dla nas Polaków. Wspólnie odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego oraz uczciliśmy minutą ciszy wszystkich poległych w imię wolności naszego kraju.
            Następnie w nastrojowej atmosferze słuchaliśmy występów naszych lokalnych artystów, którzy swoim talentem umilali nam ten wyjątkowy dzień. Dla wszystkich przybyłych gości przewidziano poczęstunek w postaci oryginalnej wojskowej grochówki. Po uroczystości pełni wrażeń i w duchu poczucia wolności powróciliśmy do domu.
            Opiekę nad Pocztem Sztandarowym oraz uczennicami i uczniami z klasy VII i VIII sprawowała pani Monika Bernat-Rębisz i pani Anna Płoskoń.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia dnia 10 listopada w naszej szkole odbyła się z tej okazji  uroczysta akademia,  którą  rozpoczęła pani dyrektor Iwona Weiss przemówieniem na temat istoty i znaczenia tego święta. Następnie  o godzinie 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn Polski włączając się w ten sposób do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. W części artystycznej  uczniowie klasy V w ciekawej inscenizacji przedstawili historię naszej Ojczyzny i losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj. Z uwagą i w skupieniu zgromadzeni obejrzeli krótki film animowany  o ważnych wydarzeniach z historii Polski, który został wzbogacony komentarzem  nauczycielki historii pani Janiny Sobowiec. Na zakończenie akademii uczniowie poszczególnych klas oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego zaprezentowali  swoje umiejętności wokalne w kolejnej edycji Szkolnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej. Piękne wykonania przygotowanych pod kierunkiem wychowawców piosenek wywarły na widzach wielkie wrażenie, czego dowodem były gromkie brawa. 10 listopada w naszej szkole był wyjątkowo podniosły i uroczysty. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną.
            Uroczystość przygotowały panie: Janina Sobowiec, Marzena Machała i Joanna Szewc. Należy nadmienić, że piękne zdjęcia dokumentujące dzisiejszą uroczystość wykonano aparatem fotograficznym zakupionym w ramach programu  #LabolatoriaPrzyszłości

          • Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

          • 8 listopada dzieci z Oddziału Przedszkolnego wzięły udział w Gminnym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej  "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna" zorganizowanym przez Przedszkole w Grębowie.
            W konkursie  udział wzięło 12 uczestników z Przedszkoli i Oddziałów Przedszkolnych z Gminy Grębów. Nasz Oddział Przedszkolny reprezentowali: Maja Wilk i Aleksander Ossowski. Maja zaśpiewała piosenkę "Leć orle biały" zdobywając wyróżnienie, a Aleksander Ossowski wykonał piosenkę "Hej na krakowskim rynku" i zajął II miejsce. Wspaniała atmosfera i nagrody dostarczyły dzieciom wiele radości. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie do konkursu, a przedszkolakom gratulujemy pięknego występu!

          • Dzień Zdrowego Śniadania

          • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. 8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania, w związku z tym uczniowie klasy II i III wykonali własne, pełnowartościowe, bogate w dodatki kanapeczki. Śniadanie poprzedzone zostało zajęciami, które miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku oraz poznania 12 zasad zdrowego odżywiania. Uczniowie z entuzjazmem przyrządzali własne kanapeczki. Na stole znalazły się następujące produkty: pieczywo, masło, wędliny, jajka, ser biały i żółty, owoce, warzywa oraz do picia herbata i sok pomarańczowy. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Śniadanie wyszło przepyszne, urozmaicone i niecodzienne. Po takim posiłku nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Uczniowie nabrali dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna na temat zdrowego odżywiania.

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawa sztuką”

          • W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcą panią Haliną Gortych przystąpili do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnnego „Zabawa sztuką”. Głównym celem projektu jest propagowanie sztuki przez zabawę w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.

            Do celów szczegółowych projektu należy zaliczyć m.in.:

            • tworzenie przez nauczycieli warunków do twórczej aktywności uczniów w procesie zabawy,
            • rozwijanie postawy twórczej uczniów z jej nieodłącznymi atrybutami tj. kreatywnością, innowacyjnością,
            • zapoznanie z różnorodnymi technikami plastycznymi,
            • doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi, w tym wyrażania odczuć związanych z odbiorem sztuki,
            • kształtowanie orientacji przestrzennej,
            • rozwijanie zainteresowań światem przyrody poprzez wykorzystywanie dzieł sztuki,
            • doskonalenie umiejętności konstrukcyjnych,
            • odkrywanie talentów,
            • budowanie więzi w grupie,
            • rozwijanie wiary we własne możliwości,
            • rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia oraz umiejętności rozwiązywania sytuacji problemowych.

            Projekt jest zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej oraz podstawowymi kierunkami  realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym  2022/2023.