• Dzień Gier Planszowych w kl. VI

          • Gry planszowe są doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, alternatywą dla telewizji, komputera czy smartfona. Zapewniają dobrą zabawę, umożliwiają odreagowanie stresu i pozwalają wczuć się w nieznane dotąd role. Nie tylko bawią, ale także rozwijają wyobraźnię oraz uczą – przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Rozwijają umiejętności społeczne i interpersonalne, czyli uczą właściwego funkcjonowania w grupie. Mając na uwadze powyższe walory gier planszowych uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią na lekcji wychowawczej zorganizowali Dzień Gier Planszowych. Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione gry. Czas minął bardzo szybko, a wspólna zabawa była doskonałą okazją przypomnienia o niezwykłej roli gier planszowych, które uczą, wychowują, kształcą, integrują oraz motywują do działania.
            Na pewno powtórzymy naszą przygodę z planszówkami jeszcze nie raz.

          • Spotkanie z policjantem

          • W dniu 18.10.2023r. odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów klas IV-VIII. Pogadanka była przeprowadzona przez asp. szt. Stanisława Cibę reprezentującego Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KMP w Tarnobrzegu Celem spotkania było uświadomienie młodzieży jakie zagrożenia niesie ze sobą stosowanie przemocy/agresji wobec drugiej osoby, braku reakcji na pomoc poszkodowanemu, nagrywaniu zdarzenia i przesyłaniu rówieśnikom filmów. Przewodnią myślą pogadanki profilaktycznej była odpowiedzialność karna nieletnich za ich zachowania i działania. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o wspieraniu i resocjalizacji  nieletnich dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich.

          • XXIII Dzień Papieski

          • Za nami XXIII  Dzień Papieski. Tegorocznej edycji obchodów Dnia Papieskiego towarzyszyło hasło: „Cywilizacja Życia”. To dzień, w którym umacniamy i pielęgnujemy życzliwość, przyjaźń, miłość, akceptację, tolerancję i dobroć względem drugiego człowieka i całego świata. Te właśnie uczucia, tego dnia, nabierają podwójnej siły, stają się priorytetem i myślą przewodnią naszego działania, czego świadectwem są nasze występy artystyczne, z głębi serca reżyserowane i z radością publicznie prezentowane.
            Rozpoczynając akademią uroczyste obchody Dnia Papieskiego głos zabrała pani dyrektor Iwona Weiss, która powitała całą społeczność szkolną oraz przybyłych rodziców. Nawiązując do nauczania Jana Pawła II  podkreśliła ponadczasową wartość i aktualność słów Wielkiego Polaka.
            W tym dniu część artystyczną zaprezentowały dzieci przedszkolne oraz uczniowie klasy VI przygotowani pod kierunkiem pani Małgorzaty Furman. Uczniowie klasy VI i mali artyści z Przedszkola Samorządowego w Zabrniu przybliżyli postać Jana Pawła II i Jego nauczanie recytując wiersze i pięknie śpiewając pieśni przy akompaniamencie gitary w wykonaniu pani Grażyny Dudy. Można było również obejrzeć prezentację multimedialną oraz spróbować pysznych kremówek papieskich przygotowanych przez jedną z mam dla całej społeczności szkolnej. Nie zabrakło w tym dniu również ulubionej pieśni papieża "Barki”. Uroczystą akademię zakończyło rozdanie nagród przez panią dyrektor Iwonę Weiss oraz księdza Jacka  wszystkim uczestnikom „Szkolno-Parafialnego konkursu  plastycznego  o bł. Karolinie Kózkównie i św. Stanisławie Kostce”. Organizatorem konkursu był ks. Jacek Błosiński.
            Ten dzień był dla nas źródłem wzruszeń i duchowych przeżyć.

          • Podsumowanie konkursu plastycznego

          • Prezentacja prac z konkursu plastycznego o bł. Karolinie Kózkównie i św. Stanisławie Kostce

            "Wierność bł. Karoliny Kózkówny i męstwo św. Stanisława Kostki”

            Konkurs adresowany był dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2023/2024 z naszej Szkoły oraz Parafii.

            LINK DO FILMU

          • 250. rocznica uchwalenia Komisji Edukacji Narodowej

          • 13 października 2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabrniu  spotkaliśmy się na wyjątkowej uroczystości, aby uczcić ważne wydarzenie w historii oświaty i edukacji – ustanowienie Komisji Edukacji Narodowej. W tym roku wypada 250. rocznica jej ustanowienia. Nasza akademia miała na celu upamiętnienie tego doniosłego momentu oraz zrozumienie, jakie miało to znaczenie dla rozwoju polskiego systemu edukacyjnego.
            Uroczystość rozpoczęła się od przywitania całej społeczności szkolnej przez Panią Dyrektor Iwonę Weiss, która swoim przemówieniem wprowadziła nas w tematykę okoliczności powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz jej  znaczenia we współczesnym świecie. Następnie wręczyła zasłużonym nauczycielom i pracownikom szkoły Nagrody Dyrektora Szkoły. Ten uroczysty moment uświetniła prezentacja multimedialna przygotowana przez Darię Masternak i Joannę Tonderys. Uczennice kl. VII prezentowały swoją pracę za którą zdobyły pierwsze miejsce w Konkursie na prezentację multimedialną z okazji 250. rocznicy ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej.
            Po obejrzeniu prezentacji przewodnicząca szkoły Adrianna Wójcik  zaprosiła wszystkich zgromadzonych na część artystyczną przygotowaną przez klasę IV i V. Uczniowie swoim nieco humorystycznym występem rozbawili i wzruszyli wszystkich zebranych. Akademia zakończyła się gromkimi brawami.  Nad pomysłami i realizacją części artystycznej z uczniami pracowały panie: Monika Bernat-Rębisz i Anna Płoskoń.
            Po krótkiej przerwie organizacyjnej Pani Dyrektor ogłosiła wyniki  konkursów zorganizowanych w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabrniu z okazji 250. rocznicy uchwalenia KEN. Dzieci i młodzież otrzymała pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Za przygotowanie i realizację szkolnych konkursów były odpowiedzialne panie: Janina Sobowiec, Anna Płoskoń i Monika Bernat-Rębisz.
            W dzisiejszym świecie, pełnym wyzwań i zmian, idea edukacji narodowej jest nadal istotna. Warto pamiętać, że inwestycja w edukację to inwestycja w przyszłość.  Niech idea edukacji narodowej będzie zawsze naszą inspiracją i przewodnikiem na drodze do osiągnięcia coraz wyższych standardów edukacyjnych.

          • Wyniki konkursów

          • WYNIKI KONKURSÓW ZORGANIZOWANYCH W ZESPOLE SZKOLNO-PRZEDSZKOLNYM

            W ZABRNIU Z OKAZJI 250. ROCZNICY UCHWALENIA KEN

             

            Konkurs na prezentację multimedialną z okazji 250. rocznicy ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej:

            I miejsce: Daria Masternak, Joanna Tonderys, kl. 7

            II miejsce: Adrianna Wójcik, Dominika Dorociak, kl. 6

            III miejsce: Szymon Drozd, kl. 8

            III miejsce: Kacper Dul, Szymon Brzezowski, Karina Buczek, Łucja Impert, Jan Marszałek, kl. 5

             

            Konkurs literacki „PORTRET ULUBIONEGO NAUCZYCIELA / WYCHOWAWCY SŁOWAMI MALOWANY”:

            Kategoria klasy 4-6:

            I miejsce: Maja Jaśkiewicz, kl. 4

            II miejsce: Daniel Dul, kl. 4, Adrianna Wójcik, kl. 6

            III miejsce: Martina D’Andrea, kl. 5

            Kategoria klasy 7-8:

            I miejsce: Daria Masternak, kl. 7, Milena Furman, kl. 7

             

             Konkurs plastyczny „Moja szkoła  dziś i jutro”:

            Kategoria Przedszkole:

            I miejsce: Laura Chojnacka, Michalina i Blanka Bednarz

            II miejsce: Kacper Furman, Melania Wiącek

            III miejsce: Eliza Nabrzyska, Bartłomiej Stadnik

            Wyróżnienia: Oliwia Czerniec, Aurelia Saja, Grzegorz Szewc, Dawid Dul

            Kategoria klasy I-III:

            I miejsce: Aleksander Ossowski, kl. 1, Wojciech Łakomy, kl. 2

            II miejsce: Julia Giermaniuk, kl. 3, Maja Wilk, kl. 1

            III miejsce: Nikola Nabrzyska, kl. 1, Kornelia Impert, kl. 2

            Wyróżnienia: Bartłomiej Szewc, kl. 3, Kornelia Piotrowska, kl. 1, Maja Szczytyńska, kl. 1,

                                     Fabian Fietko, kl. 1, Julia Czerniec, kl. 3, Vanessa Polniak, kl. 1

          • Projekt edukacyjny

          • W roku szkolnym 2023/2024 dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz uczennica klasy VII przystąpiły do  udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym: Gramy Zmysłami. Głównym celem tego projektu  jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej.

            Projekt potrwa od października 2023 do maja 2024 roku.

            Zadania do wykonania:

            Październik- sensoryczny tor przeszkód

            Listopad- masa plastyczna

            Grudzień- sensoryczna choinka

            Styczeń- akademia smaku

            Luty- brudne zadanie

            Marzec- sensoryczna choinka

            Kwiecień- dźwięki wokół nas

            Maj- sensoryczne pudełko.

            Koordynatorami projektu są panie Małgorzata Furman i Monika Bernat- Rębisz.

          • Bieg w ramach obchodów 250. roczncy ustanowienia KEN

          • 11 października 2023r. w naszej szkole w ramach obchodów jubileuszu 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej odbył się bieg upamiętniający jej powstanie , w którym udział  wzięli uczniowie z kl. I-VII oraz dzieci z przedszkola. Rozegrane zostały dwie konkurencje: bieg sztafetowy kl. IV-VII, którego łączny dystans wyniósł 1773m, co symbolizuje rok utworzenia KEN, bieg sztafetowy kl. I-III na dystansie 250m  i bieg na dystansie 250m przez dzieci z przedszkola, co symbolizuje rocznicę powstania KEN. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za walkę i emocje pozostałym uczestnikom! Za udział w tym sportowym wydarzeniu uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor Iwony Weiss pamiątkowe medale, które powstały w szkolnej pracowni druku 3D, którą szkoła pozyskała w ramach programu #Labolatoria Przyszłości. Nad przebiegiem zawodów czuwała pani Marzena Machała.

          • Światowy Dzień Drzewa

          • 10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą tego ekologicznego święta jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, który w 1872 r. przekonywał: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Dzień Drzewa to coroczne święto na cześć drzew. W Polsce obchodzimy je od 2002 r. Jego celem jest podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia. Drzewa pełnią szalenie ważną rolę w ekosystemie naszej planety, bowiem wytwarzają one tlen i pochłaniają dwutlenek węgla.
            Uczniowie klasy II i III włączyli się w obchody ekologicznego święta. Na lekcjach pogłębiali wiedzę na temat drzew. Przypomnieli jakie są rodzaje drzew, ich budowę, jak zmieniają się w poszczególnych porach roku oraz poznali funkcje jakie pełnią w środowisku. Ważnym punktem lekcji była pogadanka na temat "Dlaczego należy dbać o drzewa?". Wiedza naszych uczniów okazała się na wysokim poziomie. Podsumowaniem ekologicznego wydarzania była wspólnie wykonana praca plastyczna pt. "Jesienne drzewo". Praca w grupie dostarczyła uczniom wiele radości, podział obowiązków i wspólne wykonanie zadania sprawiło, że wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem.
            Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości pozostaną im na długo, a troska o drzewa nie przeminie.


            Poniżej przedstawiamy wskazówki jak świętować Dzień Drzewa każdego dnia:
            •    Sadźmy drzewa na działkach, w ogrodach i wszędzie tam, gdzie będziemy mogli o nie zadbać. Jeżeli sadzić nie możemy – podlewajmy te zaniedbane i otoczmy je potrzebną im opieką.
            •    Nauczmy się je rozpoznawać i korzystajmy z ich darów. Każdy, kto przekona się, jak dobroczynny jest np. wywar z kwiatu lipowego, sam zacznie zauważać lipy wokół siebie. Poznać drzewa, umieć nazwać je po imieniu oznacza nie być na nie obojętnym!
            •    Oszczędzajmy papier – piszmy dwustronnie, wykorzystujmy wielokrotnie, jeżeli zaś nie da się uniknąć zasypujących nas ulotek – wykorzystujmy je praktycznie na tysiąc sposobów!
            •    Zbierajmy makulaturę! Czyńmy to z głową i strzeżmy papier przed zabrudzeniami, by mógł być naprawdę wykorzystany.
            •    Papierowa torebka wcale nie jest eko! Eko jest torba wielorazowa!
            •    Unikajmy produktów, których źródłem jest olej palmowy – pod uprawę palmy oleistej wycina się rocznie 2% lasów Indonezji.

          • Ogólnopolski Test Dysleksji

          • Masz trudności w szkole? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie zasad pisowni sprawia Ci duży kłopot?  A może jako rodzic dostrzegasz takie trudności u swojego dziecka? To mogą być pierwsze symptomy dysleksji.
            Jak to sprawdzić? Idealną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, organizowany w dniach 5-10.10.2023 r. Udział jest bezpłatny. Test można rozwiązać zarówno przez przeglądarkę, jak i w bezpłatnej aplikacji Zday dostępnej w Google Play oraz App Store. TEST
            Wypełnienie testu zajmuje nie więcej niż 10-15 minut, a uczeń od razu pozna swój rezultat. Będzie to przedstawione w procentach prawdopodobieństwo posiadania dysleksji opatrzone komentarzem wskazującym na Twoje trudności oraz sugerującym dalsze kroki. Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastąpi wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej, ale może być sygnałem do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami. Dysleksji nie należy się obawiać ani wstydzić. U wielu znanych osób zdiagnozowano to zaburzenie i wyraźnie widać, że nie przeszkodziło im w zrobieniu spektakularnej kariery.
            Link do regulaminu: https://zday.pl/wp-content/uploads/2023/10/Regulamin-Ogolnopolski-Test-Dysleksji-2023-4.pdf

          • Akcja "Każdy inny - wszyscy równi"

          • Październik to od siedmiu lat miesiąc błyszczący na całym świecie zielonym kolorem nadziei w celu uświadomienia społeczeństwa i zwrócenia uwagi na osoby cierpiące na Mózgowe Porażenie Dziecięce, a także solidarności z nimi i ich rodzinami.
            W ramach akcji "Każdy inny - wszyscy równi" 6 października uczniowie naszej szkoły i dzieci z przedszkola wraz z nauczycielami zapoznali się z chorobą MPD i zaświecili na zielono. Dziękujemy wszystkim za ten drobny, a tak ważny gest!

          • Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki – robimy sok w Przedszkolu

          • „Kto soki pije, ten długo żyje!”
            Dzieci z Przedszkola wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a  najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Z myślą o pysznych witaminkach, dnia 05.10. 2023 roku Przedszkolaki wraz z paniami  postanowiły sprawdzić jak wyczarować pyszny sok  z marchewki,  jabłka oraz innych owoców bez dodatku cukru i konserwantów. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Następnie dzieci z pomocą pań wyciskały sok. Po skończonej pracy delektowały się jego smakiem. Nic nie zastąpi dawki witamin jaką dają owoce i warzywa, w dodatku zrobione własnoręcznie…Samodzielnie wykonany sok smakował dzieciom tak bardzo, że pozostawały po nim tylko i wyłącznie „marchewkowe wąsy”!
            Zdjęcia do obejrzenia w Galerii.

          • Ser w roli głównej - zajęcia w kl. III

          • Skąd się biorą dziury w serze? Dlaczego niektóre sery je mają, a inne nie? Na te pytania znają już odpowiedź uczniowie klasy III, którzy przez kilka lekcji zgłębiali wiedzę na temat mleka, bakterii i fermentacji. Poznali proces produkcji różnych gatunków serów oraz pracowników dbających o ich powstanie. Po zdobyciu wiedzy teoretycznej nadszedł czas na zajęcia praktyczne, czyli degustację dostępnych serów w naszych sklepach. Uczniowie przynieśli na lekcje różne gatunki m.in. żółte, homogenizowane, topione i białe. Jednocześnie obalili mit, że dziury w serach nie są sprawką mysz, a specjalnych kultur bakterii.

          • Europejski Dzień Sportu Szkolnego

          • W dniu 29.09.2023 r. dzieci oraz uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Zabrniu po raz drugi wzięli udział w wielkim, międzynarodowym święcie ruchu - „EUROPEJSKIM DNIU SPORTU SZKOLNEGO”. Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów, promowanie zdrowego stylu życia i dobrych nawyków, uświadomienie, że sport jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia.
            W tym dniu wszyscy uczniowie szkoły przeżyli wspólnie czas na grach i zabawach ruchowych, jednocześnie promując aktywność fizyczną i zdrowie. Najmłodsi ćwiczyli w szkole z Akademią Krokieta i Lamy, poznając zwyczaje i język angielski. Na świeżym powietrzu brali udział w takich aktywnościach ruchowych jak: pokonywanie toru przeszkód, ścieżki zdrowia, skokach w worku, zabawach z kostką ruchową i chustą animacyjną. Najstarsi uczniowie szkoły rozegrali mecze piłki nożnej i siatkówki.
            Koordynatorami tego wydarzenia były panie: Marzena Machała i Joanna Szewc.