W dniach 29 – 31. 05.2023 roku 32 uczniów klas III – VIII wzięło udział w wycieczce na trasie Kraków – Inwałd – Wieliczka. Wyjazd został dofinansowany z programu MEiN - Poznaj Polskę. Kierownikiem wycieczki była pani Marzena Machała, a opiekunami panie Ewa Nowicka, Anna Płoskoń oraz Monika Bernat – Rębisz. Celem wyjazdu było poznanie dziedzictwa narodowego, a także poszanowanie tradycji i uwrażliwienia na piękno naszych zabytków, oraz poznawanie środowiska przyrodniczego kraju i obserwowanie różnorodnych zjawisk i procesów świata przyrody.
Pierwszego dnia po przyjeździe do Krakowa i spotkaniu z panią przewodnik na Bulwarach Wiślanych ruszyliśmy na wycieczkę po mieście. Odwiedziliśmy pomnik Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem, by następnie zwiedzać Zamek Królewski i Katedrę na Wawelu. Na wieży zygmuntowskiej wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć słynny Dzwon Zygmunta i oglądać panoramę miasta. Dzięki wspaniałym opowieściom pani przewodnik dowiedzieliśmy się różnych ciekawych historii o tych miejscach. Niepowtarzalny klimat Krakowa dało się odczuć spacerując uliczkami Starego Miasta. Wędrując po Rynku Głównym podziwialiśmy Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza. Duże wrażenie wywarł na nas Kościół Mariacki ze słynnym Ołtarzem Wita Stwosza. Mieliśmy również okazję usłyszeć na żywo hejnał z Wieży Mariackiej. Podczas spaceru często towarzyszyły nam dorożki konne i liczne krakowskie gołębie. Po zakupie różnych pamiątek udaliśmy się urokliwego miejsca noclegowego w Zakrzowie, położonego wśród lasów z pięknymi widokami, na zboczu Góry Chełm o wysokości 603 m n.p.m. Tam każdego dnia czekały na nas przepyszne posiłki, oraz możliwość korzystania z boisk sportowych czy dyskoteki.
Drugiego dnia wyjechaliśmy do Inwałdu. Ten dzień dostarczył nam wielu wrażeń na łonie natury. Na początku mieliśmy okazję zobaczyć różne perełki światowej i polskiej architektury w Parku Świecie Marzeń. Obejrzeliśmy mi. Koloseum, Bazylikę św. Piotra w Watykanie, Wielki Mur Chiński, Sfinksa i piramidy, Zamek w Malborku i wiele innych ciekawych budowli z całego świata. Następnie nadszedł czas na zabawy w Lunaparku. Tutaj wielu emocji dostarczył nam pobyt w kinie 5D, wystawie Tutenchamona, w domu strachu inspirowanym starożytnym Egiptem. Każdy korzystał z wybranych dla siebie atrakcji, różnych kolejek czy karuzeli. Uczestniczyliśmy we wspaniałej i wesołej zabawie, gdzie krzykom i piskom nie było końca. Po tych emocjach udaliśmy się do kolejnej krainy, średniowiecznej warowni, która kryła w sobie niezwykłe miejsca, średniowieczną osadę, zbrojownię, czy Park Ruchomych Smoków, w tym miejscu można było popływać na tratwach, a także sprawdzić swoje umiejętności w paintballu. Poznaliśmy różne zawody ludzi żyjących w tej epoce. Wraz z panią przewodnik braliśmy udział w warsztatach edukacyjnych związanych z wyrabianiem świec z wosku.
Ostatniego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Wieliczki. Najpierw z panią przewodnik zwiedzaliśmy Muzeum Żup Krakowskich. Mogliśmy tam podziwiać wystawy poświęcone archeologii i historii Wieliczki oraz zobaczyć kolekcję różnorodnych solniczek z różnych epok. Następnie podczas wędrówki trasą turystyczną wraz z panem przewodnikiem poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy o tradycji i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli mi. wspaniałe kaplice zdobione rzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi. Chcąc zachować wspomnienie tego wspaniałego miejsca zadbaliśmy o zdobycie różnych pamiątek solnych z nim związanych. Po posiłku wybraliśmy się w drogę powrotną do naszych domów. Z żalem żegnamy się z Małopolską. Przez cały pobyt towarzyszyła nam wspaniała pogoda.Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszelakiej wiedzy z różnych dziedzin, ale przede wszystkim niezapomnianych wrażeń. Naukę połączyliśmy z zabawą.