• Spotkanie z dietetykiem

          • W piątek 12 maja 2023 roku, odbyło się spotkanie z dietetykiem „Projekt zdrowie” na temat „Zdrowy talerz ucznia”, w którym wzięły udział klasy I-III oraz IV-VIII. Tematem głównym były zasady zdrowego żywienia, a także produkty które powinniśmy wybierać najczęściej, a których lepiej unikać. Rozmawialiśmy również o szkodliwym wpływie cukru na nasz organizm, napojów energetycznych i fast food-ów. Zaprezentowana została piramida żywienia, która stanowi podstawę planowania codziennego jadłospisu tak, aby dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie składniki odżywcze niezbędne do utrzymania dobrej kondycji.
            Mamy nadzieję, że zdrowe nawyki żywieniowe zagoszczą w codziennym życiu naszych uczniów.

          • Podsumowanie OPE "Gramy Zmysłami"

          • W roku szkolnym 2022/2023 uczennica klasy VI Milena Furman brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pt. "Gramy Zmysłami". Koordynatorem projektu w naszej placówce była pani Monika Bernat- Rębisz.
            Celem projektu było innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów oraz  stworzenie odpowiednich warunków do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej.
            Głównym zadaniem była realizacja zabawy, zajęć, bądź tworzenie pomocy dydaktycznych w tematyce danego miesiąca. Uczennica  z pomocą nauczyciela realizowała tematykę danego miesiąca według własnego uznania. Bardzo cenna była  innowacyjność, kreatywność i pomysłowość.
            Przewidziane było 8 tematów wykonywanych po jednym w miesiącu, które uczennica wykonała.

            Zadania:
            Październik – Sensoryczny spacer
            Listopad – Sensoryczna matematyka
            Grudzień – Sensoryczne ozdoby choinkowe
            Styczeń – Wzrok
            Luty – Slime/glut
            Marzec – Sensoryczne kodowanie
            Kwiecień –Smak i węch
            Maj – Ścieżka sensoryczna

            Efekty działań można zobaczyć w galerii.

          • Podsumowanie OPE "Zabawa Sztuką"

          • W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcą panią Haliną Gortych realizowali Ogólnopolski Projekt Edukacyjny pt. „Zabawa sztuką”, który właśnie dobiegł końca. 
            Głównym celem projektu było propagowanie sztuki przez zabawę w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej. Realizacja projektu i wykonanie poszczególnych zadań przyczyniło się do poszerzenia wiedzy na temat sztuki, oraz świadomości jej odbierania. Dzięki programowi uczniowie poznali różnorodne dzieła sztuki, artystów, oraz nowe techniki malarskie i plastyczne.
            Wykonali następujące zadania: 

            1. "TWAL" - malowanie linią czyli jedna z najpopularniejszych technik nauki freblowskich.
            2. "Nietypowy pędzel" - pędzel nie jest niezbędny do malowania. Czym zastąpić tradycyjny pędzel? Nasi uczniowie zastąpili go szczoteczką do zębów tworząc piękne i pachnące misie.
            3. "Sztuka ulicy" - w ramach obchodów Światowego Dnia Sztuki artyści wykonali abstrakcyjne dzieła, które można było podziwiać na ulicznej wystawie przy wejściu do szkoły.
            4. "Przepis na farbę" - uczniowie zastąpili tradycyjną farbę na coś bardziej kreatywnego- storzyli farby aromatyczne i jadalne, wykorzystując do tego smakowe herbaty oraz kawę.
            5. "Sztuka użytkowa" - w najsłodszym dniu w roku, czyli w Tłusty Czwartek uczniowie wykonali artystyczne pączucie, wyglądały jak prawdziwe, a zamiast mąki i drożdży użyto papier i farbki.
            6. "Odpowiedź narysowana" - uczniowie zapoznali się z dziełem Stanisława Wyspiańskiego z 1902 roku pt. "Śpiący Staś" i za pomocą rysunku odpowiedzieli na pytania "O czym śni Staś?".
            Efekty działań naszych artystów można zobaczyć w galerii. 

          • GIGA Laurka dla Strażników Lasów

          • 4 maja przypada święto Strażaka, a 5 maja święto Leśnika. Z tej okazji uczniowie klasy II i III wraz z wychowawczynią panią Haliną Gortych wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji "Laurka dla Strażników Lasów" . Uczniowie rysowali, kolorowali i wyklejali barwne laurki, aby w ten sposób podziękować za ich ciężką pracę i ochronę naszych lasów przed pożarami. Wykonane prace przesłali dla Strażaków i Leśników tworząc Giga Laurkę, która składa się z tysięcy prac namalowanych przez uczniów ze szkół podstawowych z całej Polski.

            Drodzy Strażacy i Leśnicy -  Strażnicy Lasów, z okazji Waszego święta, składamy Wam najserdeczniejsze życzenia i przesyłamy #GigaLaurkę.

          • Akademia z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja

          • W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły ten ważny moment historii naszego kraju, uczennice i uczniowie z klasy V, VI i VII przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat. W piękny i artystyczny  sposób przyczynili się  do pielęgnowania patriotyzmu zarówno starszych uczniów jak i tych najmłodszych, którzy dopiero dowiedzieli  się jak ważne było uchwalenie Konstytucji i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń. Młodzież przypomniała wydarzenia historyczne owych dni, recytowała wiersze mówiące o miłości do Ojczyzny oraz zaśpiewała  piosenki: „Witaj, majowa jutrzenko” i „Jak długo w sercach naszych”. Akademię upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja przygotowywały panie: Dominika Rutyna, Anna Płoskoń i Monika Bernat-Rębisz.
            Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim  3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

          • Pokaz Grupy Zaelektryzowani

          • Dnia 24 kwietnia w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja pt.  "Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne" prowadzona przez Grupę Zaelektryzowani. Chemia i fizyka to nie tylko reguły książkowe, których trzeba się nauczyć, ale to także wiedza praktyczna, która może przydać się w życiu codziennym. Celem pokazu było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły. Prowadzący zaprezentował widowiskowe eksperymenty i doświadczenia. Zainteresowaniem cieszyły się zabawy z helem i ciekłym azotem. Uczestnicy pokazu mieli możliwość zaobserwowania jak powstają oraz dowiedzenia się na czym polegają m.in. chmura w szklanym słoju oraz paląca się reka z pianą. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w doświadczeniach i pokazach, które dostarczyły wszystkim wiele śmiechu, ale także sporą porcję wiedzy. Mogli przekonać się, że nauka może być wesoła, ciekawa i pasjonująca, a różne rekwizyty i substancje sprawiły, że poczuli się jak w prawdziwym laboratorium.

          • Dzień Ziemi

          • W piątek 21 kwietnia obchodzony był w naszej szkole Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniowie klasy I, przygotowali przedstawienie pt: ,,Królewna Śmieszka i Ekoludki” oraz wiersze i piosenki o tematyce ekologicznej. Dzieci przypomniały, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i trzeba o nią dbać. Głównym przesłaniem inscenizacji było skłonienie do refleksji nad własnym postępowaniem wobec środowiska oraz uświadomienie, że każde działanie przeciwko naturalnemu środowisku to nic innego jak działanie przeciwko samemu sobie. Część artystyczna i piękna dekoracja przygotowane zostały przez panie: Małgorzatę Furman i Joannę Szewc. W tym dniu królował kolor zielony. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego i klas 1-3 uczestniczyły w tym dniu również w warsztatach plastycznych w plenerze malując farbami kamienie, z których ułożone zostały piękne kompozycje kwiatowe na szkolnych rabatach. Pomysłodawczynią tego ciekawego przedsięwzięcia była pani dyrektor Iwona Weiss. Uczniowie klas 4-8 aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcje ,,Sprzątamy dla Polski”. Uwieńczeniem obchodów Święta Ziemi było posadzenie drzewka przez wylosowanego nauczyciela- panią Janinę Sobowiec na placu szkolnym i sprawowanie nad nim opieki. Działania takie zostały zapoczątkowane w ubiegłym roku przez panią dyrektor Iwonę Weiss i będą kontynuowane w latach kolejnych.

          • Akcja Żonkile

          • W dniu 20.04.2023 r. nasza szkoła przystąpiła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, która przypada na 19 kwietnia.  W tym dniu cała społeczność szkolna przypięła żółtego żonkila na znak, że #ŁączyNasPamięć. Następnie uczniowie klasy IV zaprezentowali część artystyczną, przybliżając najważniejsze informację na temat wybuchu powstania oraz oglądnęliśmy film "Muranów - Dzielnica Północna". To opowieść o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabiera widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i opowiada najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci. Cała akcja organizowana jest przez  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, a koordynatorami w naszej szkole są panie; Anna Płoskoń, Dominika Rutyna oraz Joanna Drozd

          • Powiatowe Eliminacje OTWP

          • 19.04.2023 roku nasze uczennice w dwóch grupach wiekowych w składzie: Maja Dul z klasy VIII i Izabela Dul z klasy III wzięły udział w powiatowych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom”, który odbył się w Gminnym Centrum Kultury w Grębowie. Opiekunem uczennic była pani Ewa Nowicka.
            Miło nam poinformować, że Izabela Dul zajęła II miejsce i otrzymała kartę podarunkową o wartości 300zł. Maja zaś otrzymała pamiątkowy dyplomy i drobne upominki. Serdecznie gratulujemy!

          • Światowy Dzień Sztuki

          • 15 kwietnia przypada Światowy Dzień Sztuki. Data została ustanowiona dla uczczenia jednego z największych artystów w dziejach ludzkości, którym niewątpliwie jest Leonardo da Vinci – włoski malarz, rzeźbiarz, wynalazca, pisarz, muzyk i filozof epoki renesansu. To właśnie dzień jego urodzin – 15 kwietnia – od paru lat jest oficjalnym świętem sztuki.
            To święto, w trakcie którego sztuka niemal dosłownie wychodzi na ulice. Z tej okazji uczniowie klasy II i III wraz z wychowawczynią Haliną Gortych dali upust swojej ekspresji. Wszyscy chętnie podjęli działania twórcze i wykonali prace plastyczne pt. "Ekspresja Tulleta". W artystycznych dziełach przeważał ekspresjonizm abstrakcyjny stworzony przy użyciu trzech farb: niebieskiej, żółtej i czerwonej. Uczniowie czerpali ogromną przyjemność z samego tworzenia. Efekty twórczości naszych uczniów można podziwiać na zorganizowanej wystawie ulicznej na ogrodzeniu przy wejściu do szkoły. Za udział w Światowym Dniu Sztuki wychowawca oraz szkoła otrzymała pamiątkowy certyfikat pod patronatem realizowanego projektu "Zabawa sztuką".

          • Wielkanocne szukanie kolorowych jajeczek

          • Tradycją naszej szkoły jest zabawa w poszukiwanie kolorowych jajeczek. Tak też było i w tym roku. Uczniowie i nauczyciele w ostatni dzień nauki przed Świętami Wielkanocnymi zebrali się na podwórku szkolnym, gdzie ukrytych było wiele jajeczek i jeden zajączek. Wszyscy w pośpiechu starali się znaleźć jak najwięcej czekoladowych przysmaków, dlatego bardzo szybko znalazły swoich właścicieli. Zwycięzcami okazała się klasa VIII, jednak dla nikogo nie zabrakło jajeczek, gdyż po zakończonej zabawie odbyło się liczenie i sprawiedliwy podział. Na znalazcę zajączka czekała specjalna nagroda ufundowana przez Panią Dyrektor. Wielkanocne poszukiwania sprawiły wszystkim dużo zabawy i radości.

          • Gminne Eliminacje Turnieju BRD

          • Dnia 4 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krawcach odbyły się gminne eliminacje "Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym". Do konkursu przystąpiło 6 szkół z Gminy Grębów, którego organizatorem była Komenda Miejskiej Policji w Tarnobrzegu oraz Wójt Gminy Grębów. Celem turnieju jest wdrażanie do przestrzegania przepisów o ruchu drogowym i podwyższanie bezpieczeństwa na drogach. 

            Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny:

            I grupa wiekowa kl. IV-V

            1. Dominika Dorociak
            2. Adrianna Wójcik
            3. Oskar Ossowski
            4. Piotr Siek

            II grupa wiekowa kl. VI-VIII

            1. Maja Dul
            2. Oskar Giermaniuk
            3. Szymon Drozd

            Uczniowie z I grupy wiekowej zajęli miejsce II, a uczniowie z II grupy wiekowej miejsce III. Wszyscy otrzymali nagrody. Serdecznie gratulujemy!

            Opiekunem była pani Marzena Machała

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2. kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. Dlaczego akurat ten kolor? Niebieski to kolor niewinności i nadziei. W ramach solidarności z osobami ze spektrum autyzmu w poniedziałek 3.04.2023 r. cała społeczność szkolna przyszła do szkoły ubrana w kolorze niebieskim jednocześnie dołączając do organizowanej na całym świecie akcji "Zaświeć się na niebiesko"! Akcja jest inicjatywą zainaugurowaną w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks, której głównym celem jest podnoszenie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Nauczyciele na lekcjach wychowawaczych przybliżyli uczniom zagadnienie autyzmu. Na szkolnym korytarzu wywieszono gazetkę zawierającą najważniejsze informacje związane z autyzmem. Uczniowie klasy II w geście solidarności pomalowali dłoń niebieską farbką jednocześnie tworząc pracę „Autyzm: wiem, rozumiem, pomagam” oraz stworzyli napis "Autyzm" wykorzystując swoje przybory szkolne w niebieskim kolorze. Całemu wydarzeniu towarzyszyło hasło "Nie bądź zielony w temacie autyzmu - w kwietniu bądź niebieski".
            Organizatorem wydarzenia była pani Agnieszka Gortych.

          • Niedziela Palmowa

          • Niedziela Palmowa, to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, obchodzone na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Wtedy to, witający Go tłum rzucał mu pod nogi zielone gałązki palmowe i oliwne, a wokół rozbrzmiewało wesołe „hosanna, hosanna”. Współcześnie w Niedzielę Palmową wierni przynoszą do kościołów palmy, które symbolizują zarówno tamto radosne wydarzenie jak również mękę Chrystusa i odradzające się nowe życie. Niedziela Palmowa przypada dokładnie tydzień przed Wielkanocą. W całej Polsce w tym dniu organizuje się konkursy na najpiękniejsze palmy oraz wielobarwne procesje. Nasza szkoła również dołączyła do konkursu na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną”, który został zorganizowany przez Wójta Gminy Grębów Kazimierza Skórę i Gminne Centrum Kultury w Grębowie, a szkolnym koordynatorem wykonania była pani Marzena Machała. Uroczystość Niedzieli Palmowej rozpoczęto mszą świętą o godz. 8:00 w kościele parafialnym w Zabrniu z delegacją uczniów klasy VIII: Kornelią Stelmach, Zuzanną Mierzwą, Damianem Wiąckiem i nauczycielami: panią Agnieszką Gortych, panią Małgorzatą Furman i panią Haliną Gortych. Następnie na dalsze obchody gminne do Grębowa udali się uczniowie: Kinga Madej, Nikola Łakomy, Szymon Saja z nauczycielami: panią Moniką Bernat- Rębisz oraz panią Anną Płoskoń. W tym roku w konkursie wzięło udział aż 36 palm i wszystkie zostały nagrodzone. Dziękujemy za zaangażowanie, propagowanie oraz kultywowanie dawnych zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi uczniom i nauczycielom.

          • Pamiętamy... 18. rocznica śmierci Św. Jana Pawła II

          • 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 odszedł do Pana nasz Wielki Rodak- Papież Jan Paweł II.
            Tego dnia oczy całego świata skierowane były na Watykan. Miliony ludzi przed telewizorami i kilkadziesiąt tysięcy osób na Placu Świętego Piotra trwało w nieprzerwanej modlitwie w intencji umierającego Jana Pawła II. Umierał na oczach całego świata, wszystko ofiarując Bogu. Przyszli tam też Ci, których szukał- Jego młodzież- nadzieja i przyszłość świata.
            Także dziś, w 18. rocznicę śmierci przychodzą do Niego Ci, których szukał...
            31 marca 2023 r. cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II zebrała się przy tablicy pamiątkowej naszego Patrona, gdzie zostały złożone kwiaty, zapalono znicz i minutą ciszy uczczono Jego pamięć. Następnie Pani Dyrektor przypomniała najważniejsze przesłanie Ojca Świętego jakim jest kochać i szanować drugiego człowieka. W ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy piękną pieśń "Polski Teolog", a wyświetlane w trakcie zdjęcia wprowadziły wszystkich w podniosły i wzruszający nastrój. Dziękując za wszelkie dobro wspólnie zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń Jana Pawła II pt. "Barka".
            Na zawsze w naszej pamięci...
            Organizator wydarzenia pani Halina Gortych.

          • Kartki świąteczne

          • Z okazji Świąt Wielkanocnych przygotowane zostały przez panią Małgorzatę Furman i panią Joannę Szewc kartki wielkanocne z życzeniami dla emerytowanych nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Dostarczyły one wiele wspomnień i wzruszeń. Cieszymy się, że mogliśmy dać innym odrobinę serca, ciepła oraz uśmiechu i wprowadzić w nastrój zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

          • Kiermasz Wielkanocny

          • W dniu 29.03.2023 r. obył się Kiermasz Wielkanocny organizowany przez Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski. Podczas kiermaszu, uczniowie mieli możliwość zakupić przepyszne babeczki, wafelki, babki wielkanocne, jak i czekoladowe jajeczka i króliczki.  Zebraliśmy w sumie 496zł, za które zostaną zakupione produkty spożywcze na paczki dla wybranych rodzin z naszej miejscowości.  
            Dziękujemy wszystkim za udział!

          • Spotkanie profilaktyczne

          • 27 marca 2023r. uczniowie klasy VII i VIII wraz z opiekunami p. Janiną Sobowiec i p. Gizelą Grelą wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym pn. Projekt „Jedno Życie”, które odbyło się w Gminnym Centrum Kultury w Grębowie. Projekt miał na celu uświadomienie młodzieży jak cienka granica jest między wypróbowaniem używek, a uzależnieniem oraz jakie uzależnienia dotykają współczesnych nastolatków. Spotkanie w nowoczesny sposób prowadził Piotr Poison Plichta artysta tworzący muzykę rap z pozytywnym przekazem. Dzielił się ze słuchaczami historią swojego życia, przekonywał, że można żyć bez nałogów oraz przestrzegał przed niewłaściwymi wyborami. Nowoczesna forma profilaktyki, którą prowadził Poison, miała skłonić młodzież do refleksji nad swoimi wyborami. Przede wszystkim wypracować postawy asertywne, szacunek dla siebie i wartości, którymi chcą kierować się w życiu. Dla młodych ludzi to często pierwszy krok do zrozumienia czym są używki i jakie są ich skutki oraz zrozumienie, że każdy ma tylko jedno życie, o które trzeba walczyć i dbać.